23 Şubat 2024 Cuma

01:25   ATAMA KARARLARI RESMİ GAZETE`DE... ADALET BAKAN YARDIMCILIĞI`NA HURŞİT YILDIRIM ATANDI   22:21   SAADET PARTİSİ İSTANBUL ADAYI BİROL AYDIN, PROJELERİNİ ANLATTI   19:37   DEM PARTİ 6 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI...   19:35   MERAL AKŞENER, İZMİR`DE ADAY TANITIM VE PROJE LANSMAN TOPLANTISI`NDA KONUŞTU:“BİRİNE GÖRE GAVUR İZMİR`SİN, ÖBÜRÜNE GÖRE MECBUR İZMİR`SİN… İKİSİNE DE ‘HADİ ORADAN BE!` DİYORUZ!”   19:29   VAHAP SEÇER`İN BOZYAZI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI   19:15   ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   19:06   İYİ PARTİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÜMİT ÖZLALE: İZMİR`İ TEKRARDAN ATATÜRK`ÜN VİZYONUNA GERİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ   19:06   SULTANGAZİ HALK BULUŞMASINDA KONUŞAN İMAMOĞLU: “2024 - 2025 EĞİTİM DÖNEMİNDE 100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİMİZE VERDİĞİMİZ BURSU 7 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKARACAĞIZ”   18:51   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU`NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR”   18:41   İYİ PARTİ SORGUN İLÇE TEŞKİLATI`NDA YÖNETİM KURULU VE PARTİ ÜYELERİ İSTİFA ETTİ   18:29   GÜLCAN KIŞ: "8 BAKAN ESKİTEN, 3 TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇUKUROVA HAVALİMANI 13 YILDIR BİTİRİLEMEDİ. HÜKÜMET İÇİN BU, TEK KELİMEYLE BİR UTANÇ PROJESİDİR   18:14   (1) ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   18:06   CHP EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, YENİ ADAY FİLİZ GENCAN AKIN   17:36   YALÇIN KARATEPE: "MERKEZ BANKASI YEREL SEÇİMLER GEÇENE KADAR FAİZ ARTIŞLARINA ARA VERMİŞ. HELE ŞU SEÇİMLER BİR BİTSİN"   17:20   ELAZIĞ`DA DEPREMZEDENİN TEPKİSİNİ GÖRÜNTÜLEYEN GAZETECİYİ DARP EDEN KORUMA POLİSİNİN SANIK OLARAK DOSYAYA EKLENMESİNİ MAHKEME REDDETTİ   17:17   CUMHUR UZUN`DAN `8. YARGI PAKETİ` DEĞERLENDİRMESİ: “20 LİRA OLAN CEZA 100 LİRAYA ÇIKARILIRKEN BAYRAM İKRAMİYELERİ 2 BİN LİRADAN 3 BİN LİRAYA ÇIKARILDI. BU AÇIK BİR ÇELİŞKİDİR”   17:06   VAHAP SEÇER: “BÜYÜKŞEHİR`İ TARİHİ BİR FARKLI KAZANACAĞIZ. ÇÜNKÜ 24 SAATİMİZ MERSİN, 24 SAATİMİZ BELEDİYE HİZMETLERİ”   16:57   TÜLAY HATİMOĞLULLARI: "AKP `BİZ EKONOMİYİ UÇURDUK` DİYOR AMA HİÇBİR ADAYI PAZAR YERİNİ, ESNAFI GEZEMİYOR. ÇÜNKÜ PROTESTOLARLA KARŞILAŞIYORLAR"   16:52   ERDOĞAN: YIL SONUNA DOĞRU ENFLASYONUN HIZLA DÜŞMEYE BAŞLAMASIYLA DAHA RAHAT NEFES ALACAĞIZ   16:19   ÖZGÜR ÖZEL, YARIN İSPANYA`YA GİDİYOR  
 
     
   

TTB MERKEZ KONSEYİ`NİN GÖREVDEN ALINMASINA İLİŞKİN AÇILAN DAVANIN KARAR DURUŞMASI BAŞLADI... TTB BAŞKANI FİNCANCI: "SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ"


Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi`nin görevden alınması talebiyle ilgili açılan davanın karar duruşması bugün Dışkapı Adliyesi`ndeki 31. Asliye Hukuk Mahkemesi`nde başladı. TTB Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, duruşma öncesi yaptığı açıklamada; "Seçilmişleri yargıyı kullanarak görevden almaya çalışmak, meslek örgütleri ve demokratik kamuoyu temsilcilerini susturmak iktidarın siyasi ajandasında önemli bir yer tutuyor. Bunu biliyoruz. Anayasa`yı tanımayan ve hukukun üstünlüğü ilkesini rafa kaldırmış olan iktidar hukuksuzlaştırmayı anayasasızlaştırma ile taçlandırmakta, her bir kurum ve birey için hayati olan anayasal hakların ilga edilmesine uğraşmaktadır. Bizi hak öznesi yurttaşlar olmaktan çıkaran aynı zihniyet, bugün yine benzer yollarla TTB Merkez Konseyi`ni `amaç dışı faaliyet gösterme` gerekçesiyle görevden almaya çalışmaktadır. Amaç dışı faaliyet gösteren TTB değil, Anayasa`yı ve adaleti korumakla görevli olan ama korumamakta, yok etmekte kararlı olan kurumlardır. Susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

 

Tarih : 30 Kasım 2023 Perşembe 16:01   Okunma : 324

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi`nin görevden alınması talebiyle ilgili açılan davanın karar duruşması bugün Dışkapı Adliyesi`ndeki 31. Asliye Hukuk Mahkemesi`nde başladı. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, duruşma öncesi yaptığı açıklamada; "Seçilmişleri yargıyı kullanarak görevden almaya çalışmak, meslek örgütleri ve demokratik kamuoyu temsilcilerini susturmak iktidarın siyasi ajandasında önemli bir yer tutuyor. Bunu biliyoruz. Anayasa`yı tanımayan ve hukukun üstünlüğü ilkesini rafa kaldırmış olan iktidar hukuksuzlaştırmayı anayasasızlaştırma ile taçlandırmakta, her bir kurum ve birey için hayati olan anayasal hakların ilga edilmesine uğraşmaktadır. Bizi hak öznesi yurttaşlar olmaktan çıkaran aynı zihniyet, bugün yine benzer yollarla TTB Merkez Konseyi`ni `amaç dışı faaliyet gösterme` gerekçesiyle görevden almaya çalışmaktadır. Amaç dışı faaliyet gösteren TTB değil, Anayasa`yı ve adaleti korumakla görevli olan ama korumamakta, yok etmekte kararlı olan kurumlardır. Susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi`nin görevden alınması talebiyle ilgili yargılamanın karar duruşması bugün Dışkapı Adliyesi`ndeki 31. Asliye Hukuk Mahkemesi`nde başladı. TTB duruşma öncesinde, Dışkapı Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklama öncesinde “ TTB`ye dokunma, mesleğimize ve örgütümüze sahip çıkıyoruz” pankartı açılırken, “susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz” “susma sustukça sıra sana gelecek” “sağlık hakkı satılamaz” sloganları atıldı.

CHP Sağlık Bakanlığı`ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Adalet Bakanlığı`ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP Parti Meclisi Üyesi Nazan Güneysu ve CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, HEDEP Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Mithat Sancar ile sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları da TTB`ye destek için Dışkapı Adliyesi`ne geldi.

FİNCANCI: TTB`NİN AMACI YIKILAN BİR KENTİN ÇOCUKLARININ SAĞLIKLI BÜYÜMELERİNİ SAĞLAMAKTIR

TTB Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı adliye önünde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Biz TTB`yiz görevimizin başındayız. Hukuki dayanaktan yoksun bir davanın hukuki duruşması için tekrar Dışkapı Adliyesi önündeyiz. Seçilmişleri yargıyı kullanarak görevden almaya çalışmak, meslek örgütleri ve demokratik kamuoyu temsilcilerini susturmak iktidarın siyasi ajandasında önemli bir yer tutuyor. Bunu biliyoruz. Anayasa`yı tanımayan ve hukukun üstünlüğü ilkesini rafa kaldırmış olan iktidar hukuksuzlaştırmayı anayasasızlaştırma ile taçlandırmakta, her bir kurum ve birey için hayati olan anayasal hakların ilga edilmesine uğraşmaktadır. Bizi hak öznesi yurttaşlar olmaktan çıkaran aynı zihniyet, bugün yine benzer yollarla TTB Merkez Konseyi`ni `amaç dışı faaliyet gösterme` gerekçesiyle görevden almaya çalışmaktadır. Amaç dışı faaliyet gösteren TTB değil, Anayasa`yı ve adaleti korumakla görevli olan ama korumamakta ama yok etmekte kararlı olan kurumlardır.

TTB`nin amacı; meslektaşlarının güvenli çalışma ortamlarında çalışmasını sağlamaktır. TTB`nin amacı; koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesidir. TTB`nin amacı; akademik özgürlüklerin tesisi ve nitelikli tıp eğitimi için mücadele etmektir. TTB`nin amacı; deprem bölgesinde dayanışmayı örgütlemek, yıkılan bir kentin çocuklarının sağlıklı büyümelerini sağlamaktır. TTB`nin amacı; toplum sağlığını bütüncül olarak ele almak ve geliştirmektir. TTB`nin amacı; hekimlerin mesleki bağımsızlığını korumaktır. Topluma kendi söylediğini tekrarlamak dışında bir amaç biçmeyenler için Türk Tabipleri Birliği`nin faaliyetleri amaç dışı gibi görünebilir. Aldırmıyoruz. Biz görevimizin başındayız.”

TTB`ye destek olmak için CHP, TİP ve HEDEP ve STK temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda şunları söyledi:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz: Bugün burada yaşam hakkını, toplumu demokrasiyi insan haklarını savunduğu için siyasi bir davayla yargılanmaya susturulmaya çalışılan Tabipler Birliği`nin yanındayız. TTB, Türkiye`de demokrasi mücadelesinin bir yuvasıdır. Bizler hekimler olarak meslek ilkelerimizi, toplumun yaşam hakkını Tabipler Birliği`nde öğrendik. Tabipler Birliği`yle hekimlerimizin onurlu örgütüyle birlikte olmaya yol yürümeye ve toplumun sağlık hakkını, yaşam hakkını savunmaya, demokrasiyi savunmaya, savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı ve sağlığı savunmaya devam ediyoruz. Bugün burada açılan bu dava hukuki değil, Türkiye`de muhalif duruşu, gerçekleri ifade eden sivil toplum örgütlerini, meslek örgütlerini ve toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik siyasi bir davadır.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık: Bu siyasi davanın tek bir nedeni var. Mesleki kariyerlerine ve birikimlerine kefil olduğumuz hekim arkadaşlarımızın ve TTB`ni doğru bir siyasal tespit yapması ile ilgiliydi. Saray rejiminin gerçekten bir halk sağlığı sorunu olduğu teşhisi yerinde olduğu için o sorunu yaratanlar da bunun intikamını almaya çalışıyor."

HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Mithat Sancar: Tam da TTB amaçlarına uygun faaliyet gösterdiği için açılmıştır bu dava. TTB ve bütün hekimlerin ana görevi yaşam hakkını savunmaktır. Toplumsal ve siyasal tahribatları önlemek için mücadele etmektir. Barışı insan haklarını ve demokrasiyi savunmaktır. TTB`de işte bunu yapmıştır.

“DİSK Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender: AKP iktidarının bilinçli tercih ettiği yanlış politikalarının yanında meslek örgütlerine yönelik hukuksuzca yapılan saldırılara karşı direncimizi göstermek için mücadele ve dayanışmayı örmemiz kaçınılmazdır. TTB yöneticilerinin görevden alınması için 10 aydır sürdürülen dava Türkiye`deki adaletsizliğin, hukuksuzluğun göstergesidir.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri Şenol Köksal: Bu dava bizim için ne ilk ne de sondur her zaman bunları söyleyeceğiz ama onların asla memuru asla emir verdiği kurum ve kuruluşları olmayacağız direneceğiz.

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül: Bugün TTB ile dayanışmamızı göstermek için buradayız. Kentsel dönüşüm adı altında kamusal dönüşümlerimiz heba edilirken deprem gerçeği karşısında yurttaşlarımız korumasız, savunmasız bırakılırken sağlık sistemi çökertilirken isteniyor ki bütün bu yağmaya yıkım sürecine kimse ses çıkarmasın.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA