23:53   BABACAN, METAVERSE`TE MİTİNG YAPTI: "25 YAŞIN ALTINDAKİ TÜM GENÇLERE İNTERNETE BEDAVA ERİŞİM HİZMETİ SUNACAĞIZ"   23:37   ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ`NDEN VATANDAŞLARINA `MİTİNG` UYARISI: GÖSTERİ VE PROTESTOLARDAN KAÇININ   22:52   ENGİN ÖZKOÇ`TAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A: "ŞANLI TÜRK ORDUSU DURURKEN SADAT GİBİ KÂR AMACI GÜDEN ŞİRKETLERE NEDEN İHTİYAÇ DUYUYORSUN"   21:30   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ MAYIS AYI 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI   21:23   ÖZGÜR ÖZEL: İSMET İNÖNÜ`NÜN SEN KILI, TIRNAĞI, TIRNAĞININ KİRİ OLAMAZSIN SÜLEYMAN SOYLU   21:03   KORONAVİRÜSTE BUGÜN: 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ; 1443 KİŞİ POZİTİF ÇIKTI   20:19   İBB`NİN 5 BİN YENİ TAKSİ TEKLİFİ UKOME TOPLANTISINDA 14. KEZ REDDEDİLDİ   20:09   NTV SPİKERİ ÖZLEM SARIKAYA YURT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI   19:34   TMMOB`NUN GEZİ DAVASI MAHKUMİYETLERİNE KARŞI ADALET NÖBETİ 23. GÜNÜNDE. İSTANBUL BAROSU BAŞKANI DURAKOĞLU: "SİNMEYECEĞİZ, SUSMAYACAĞIZ”   18:57   CHP`Lİ ÖZKOÇ`TAN “SADAT” AÇIKLAMASI: “BU YAPI TAMAMEN ŞEFFAFLAŞTIRILMALIDIR VE ORTADAN KALDIRILMALIDIR”   18:25   CENGİZ İNŞAAT`IN ESKENCİDERE`DEKİ TAŞ OCAĞINDA TANKER KAZASI: 2 ÖLÜ   18:10   AKSARAYLI ÇİFTÇİ: AK PARTİLELERE SÖYLEYİN. BEN ONLARA İKİ DÖNEM OY VERDİM. OYLARIMI GERİ İSTİYORUM   18:04   ENERJİ BAKANI`NDAN ZEYTİNLİK YÖNETMELİĞİ YANITI: “DEĞİŞİKLİKLE ENERJİ ALANINDA DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZIN AZALTILMASI AMAÇLANMIŞTIR”   17:53   DEVA PARTİLİ ŞAHİN`DEN `DİL VE ÜSLUP` ELEŞTİRİSİ: "SİYASET YAPMAK İÇİN İNSANLIKTAN ÇIKMAYA GEREK YOK"   17:50   SİLİFKE’DE ÜRETİMİN DE ÜRETİCİNİN DE YOLU BÜYÜKŞEHİR’LE AÇIK    17:45   CHP SADAT`IN ARAŞTIRILMASI İÇİN ÖNERGE VERDİ: "SAYIN ERDOĞAN, İLİŞKİN OLMAYAN KİŞİNİN MASADA YERİ BUYSA İLİŞKİN OLANIN MASADAKİ YERİ NE OLACAK"   17:43   7. KÖY ENSTİTÜSÜ ZİYARETİNİ YAPAN YILDIRIM KAYA: “85 YIL ÖNCE O ŞARTLARDA YAPILANLARI AKP İKTİDARI BUGÜN YAPAMIYOR”   17:36   TÜRK SAĞLIK SEN`DEN 2 YÖNETMELİK VE 1 UYGULAMANIN İPTALİ İÇİN DANIŞTAY`A DAVA: “ÇALIŞANIN SAĞLIĞI İLE OYNANMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:31   TARSUS BELEDİYE BAŞKANI BOZDOĞAN`DAN TARSUS İDMAN YURDU`NA VERİLEN CEZAYA TEPKİ   17:30   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞOFÖRLERE EMPATİ EĞİTİMİ  
 
     
 
 
image

Okunma : 726  Tarih : 1.04.2022  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

BU ZİHNİYETİN SONU FELAKET

Salim DOĞAN

Gazeteci Yazar

Kayseri Pınarbaşı

Büyük Karamanlı

salimdogan38@hotmail.com

 

BU ZİHNİYETİN SONU FELAKET

Yeryüzündeki her ulusun kendisine özgü bir yaşam biçimi vardır. Rejimler genelde bu yaşam biçimini fazlaca etkilemezler. Ancak her rejim de her millete göre değildir. Çoğu milletlerin toplumsal alışkanlıkları durum ve şartlar ne olursa olsun devam etmektedir. Rusya Çarlık dönemindeki yaşam biçimini Sosyalist rejime geçtiğinde bıçak gibi keserek değiştirmedi. Rejim kuralları dışında halkın alışkanlıklarının kültürünün devam etmesi olağan bir durumdur. Bazı rejimler vardır ki milletlerin yaşam biçimine, kültürüne tamamen ters düşmektedir. O milletler bu tehlikeyi sezdiğinde olağanüstü tedbirler alarak onu defetmesini bilmektedirler. İşte 15 Temmuz emperyalist tarikat kalkışması bunun en çarpıcı kanıtıdır. Tarikat kalkışması diyorum çünkü bir milleti yok etmenin birinci koşulu onu dili, ulusal değerleri ve en önemlisi de kültürüne karşı cephe almasını sağlayacak uygulamaları devlet eliyle yaparak kanıksatılmasıyla sağlamaktadır.  İşte yurdumuzda da karşı devrim tam bunu yapmak istemektedir. Türk ulusunu tarihinden, kültüründen, ulusal değerlerinden koparmak için devletin gücünü kullanmıştır.

Türkleri Atilla’nın, Oğuz Kağanın, Bumin Kağanın, Alpaslan’ın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yönettiği dönemlere ve bu dönemlerde Türklerin Dünya üzerindeki hareketlerini, diğer milletlerle olan ilişkilerine bakın Türk adı var dünyada ve Türk uygarlığı var. Selçukluyu Oğuzlar kurdu o nedenle başlangıçta laik bir devletti. Selçuklu Oğuzlardan uzaklaştı. Oğuzların dilini, yaşam biçimini benimsemedi. Selçuklu bir Türk devleti olarak kurulmasına rağmen Arap ve farslar devlet yönetiminde egemen oldular. Arapların yaşam biçimleri oğuzlara dayatılmak istendi. Arap kültürü Müslümanlıkmış gibi algı oluşturuldu. Oğuzlarda bu dayatmaya karşı çıktılar sonuçta Selçuklu oğuzlardan gerekli desteği bulamayınca dağılmak zorunda kaldı. Osmanlı da da durum Selçukludan farklı gelişmedi. Sultan II. Osman, yani Genç Osman… Osmanlı Padişahlarının en atılganı, en devrimcisi ve en talihsizi… Değerli yazar Mevlüt Uluğtekin Yılmaz’ın deyimiyle “Avrupalıların 168 yıl sonra Fransız ihtilali ile görebildikleri millet gerçeğini, O, 1621 yılında dünya gündemine sokmaya çalışıyordu. O sanki ‘Türk Aydınlanması’nı sağlamak istiyordu. Eğer başarsaydı, Osmanlı Devleti, çağın ilerisinde bir zihniyet temsilcisi olabilirdi”[4] Genç Osman bütün bunları yapamadı ama onun 1621’de yapmak isteyip de yapamadıklarının tamamını Büyük Atatürk 302 yıl sonra gerçekleştirdi. Alıntı

O nedenle Selçuklu ve Osmanlıyı Kuran Oğuzlar bu devletler içerisinde temsil edilmeyince yıkılmak zorunda kaldı. Oğuzlar yaşam biçimi olarak laikliği seçmişlerdir. Hunlardan, Göktürklerden sonra birçok Türk devleti ve beylikleri laik yaşam biçimini uygulamışlardır. Laiklik Türklerden Avrupa’ya diğer bir deyişle batıya geçmiştir. Devletler Hukuku yazarlarından Belçikalı Ernest Nys, Devletler Hukuku Kitabı’nın başlangıcında “Laikliğin Turanlı bir kurum olduğunu” yazmaktadır. Ona göre “Laik sistem, Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir. 

Tarikatlar bir kişinin kişisel ihtirası uğruna ve ona ulaşması için dini kendi kurallarına uyarlamasıyla oluşturduğu yoldur. Bu yolda başarıya ulaşmak için din ve dini delillerden yararlanılmaktadır. O nedenle birçok tarikat vardır. Bu durum aslında Müslümanlığında yozlaştırılmasına neden olmaktadır. Aslında kutsal Kitap Kuran-ı Kerimde böyle bir ayrıntı yoktur. Müslüman toplumlar tarihte bu türden yaklaşımlara karşı çıkmışlar ancak kesin sonuca ulaşamamışlardır. “Büyük Timur’un yedinci kuşaktan torunu olan Hindistan padişahı Ekber’in (1542-1605), hocalara atıfta bulunarak, “Allah’a tapmak iddiasında bulunanların ekserisi kendi emellerine taparlar” demesi boşuna değildir”. Diyor.

Demek ki gerçek Müslümanlıkta tarikata yer yoktur. Tarikatların temelinde kişisel çıkar yatmaktadır.  Oğuz Türkleri o nedenle tarikatlara fazla itibar etmemiştir. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra başlatılan karşı devrimin amacı farklıydı. Anadolu’da oluşturulan tarikatların kökü dışarıdadır. Emperyalizm onlarca yıl misyonerleri aracılığı ile bizi hücrelerimize kadar kodladılar. Neyi sevdiğimizi nelerden hoşlandığımızı neyi sevmediğimizi bizlerden daha iyi kavradılar. Devlete bağlılığımızı biliyorlardı. Devlet kanalıyla ulusal değerlerimizi yavaş yavaş yozlaştırdılar. Kendi değerlerimizin yerine Arap kültürü din diye yutturdular. Çünkü Arap kültürü ve yaşam biçimiyle bir millet çok kolay bir şekilde alt edilebilir, köleleştirilebilirdi.

Türkiye’de dağılmış olan ve Türk ulusunun yüzde doksanını oluşturan Oğuz Türkleri Mustafa Kemalin Önderliğinde kendi yaşam biçimine uyan Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Tarihi geçmişte olduğu gibi Türkler laik yaşam biçiminden asla vazgeçmeyecek ve emperyalizmin oyununa gelmeyecektir. Şeriat ve tarikat zihniyeti yüce Türk ulusuna göre değildir. Yılarca anlamadığı bir dille ibadete zorlanması bunun bir kanıtıdır. Bu bir emperyalist dayatmadır. Bu dayatma felaketle sonuçlanacaktır. Bu gün hem batı Asya’da hem Kuzey Afrika’da Amerikan emperyalizmi on beş temmuz kalkışmasıyla yenilmiştir. Korgeneral Zekai Aksakallı’nın Bunun sonunda şahadet var komutuyla hareket eden Astsubay Ömer Halisdemir’in emperyalizmin askerini alnından vurmasıyla yeni bir sayfa açılmıştır. Devleti yönetenler artık bir yol ayrımındadır. Ya emperyalizmin hizmetindeki bu zihniyetten kurtulacak uygar ve çağdaş dünyada yerini alacak. Ya da Oğuzlar yine bir sinsin ateşi etrafında toplanarak ulusal kurtuluş savaşını başlatacaktır.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA