12:42   AKARYAKIT İSTASYONUNDA FİYATLARA İSYAN EDEN VATANDAŞ: "ÇEK BENİ ÇEK, MAZOT 30 LİRA,YAZIKLAR OLSUN"   12:41   EREN ERDEM`E DERT YANAN ŞİLELİ ÇİTFÇİ: "BU GİDİŞLE 10 LİRAYI GÖRÜR EKMEK"   12:37   ALİ ÖZTUNÇ, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ: "VATANDAŞLAR DOKTOR RANDEVUSU ALMAK İÇİN MİLLETVEKİLİNİ ARIYOR"   12:23   SAADET PARTİSİ`NDEN MADIMAK MESAJI: “ACIMIZI UNUTMAMAK VE YARALARIMIZI SARMAK TEMENNİSİYLE HAYATINI KAYBEDEN 35 VATANDAŞIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ”   12:19   ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ: “HİPERMARKETLER SERMAYE GÜCÜYLE ÇOK UCUZA ALDIĞI MALDAN KURBANLIK SATARAK BÜYÜK ORANDA KÂR ELDE EDİYOR”   12:02   GARO PAYLAN`DAN ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ: "BİN ODALI SARAYDA YAŞAYAN, GECEKONDUDA YAŞAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİNİN HALİNDEN HİÇ ANLAR MI?"   12:01   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN GÖRME ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ‘BAĞIMSIZ HAREKET BECERİLERİ` KURSU   11:52   KILIÇDAROĞLU: “ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSETTİĞİMİZ, SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM”   11:43   SİİRTLİ VATANDAŞ: "DEĞİL TATİLE GİTMEYİ BİR ŞEHİRDEN BİR ŞEHİRE BİLE GİTMEYE ZORLANIYOR İNSAN"   11:40   MADIMAK YÜREKLERDE YANIYOR   11:39   MERAL AKŞENER: “29 YIL ÖNCE MADIMAK OTELİ`NDE, YÜREĞİMİZE DÜŞEN ATEŞİN ACISI HÂL İÇİMİZDE”   11:22   TAŞCIER`DEN BAKAN KASAPOĞLU`NA "MÜZEKART" SORUSU: "GENÇLER NEDEN SADECE KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR"   11:21   AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"   11:15   CHP’Lİ MUTLUAY, İŞLENEN, İNSANLIK SUÇUDUR VE AFFEDİLEMEZ   11:11   AYLİN NAZLIAKA: ANKARA YENİDEN DEMOKRASİNİN KALBİ OLACAK   10:25   KILIÇDAROĞLU`NDAN GELECEK PARTİLİ NİHAL OLÇOK`A BAŞSAĞLIĞI TELEFONU   09:54   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, “KÖPEK ATIK İSTASYONU” SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI   07:30    TAŞKIN, MADIMAK KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI   01:41   EK GÖSTERGE VE ÖĞRENCİ AFFINI İÇEREN TORBA TEKLİF, TBMM GENEL KURULU`NDA KABUL EDİLDİ... MECLİS TATİLE GİRDİ   23:55   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANI’NA KAZANDIRDIĞI SANATSAL ALANLAR TAHRİP EDİLİYOR   
 
     
 
 
image

Okunma : 993  Tarih : 1.04.2022  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

BU ZİHNİYETİN SONU FELAKET

Salim DOĞAN

Gazeteci Yazar

Kayseri Pınarbaşı

Büyük Karamanlı

salimdogan38@hotmail.com

 

BU ZİHNİYETİN SONU FELAKET

Yeryüzündeki her ulusun kendisine özgü bir yaşam biçimi vardır. Rejimler genelde bu yaşam biçimini fazlaca etkilemezler. Ancak her rejim de her millete göre değildir. Çoğu milletlerin toplumsal alışkanlıkları durum ve şartlar ne olursa olsun devam etmektedir. Rusya Çarlık dönemindeki yaşam biçimini Sosyalist rejime geçtiğinde bıçak gibi keserek değiştirmedi. Rejim kuralları dışında halkın alışkanlıklarının kültürünün devam etmesi olağan bir durumdur. Bazı rejimler vardır ki milletlerin yaşam biçimine, kültürüne tamamen ters düşmektedir. O milletler bu tehlikeyi sezdiğinde olağanüstü tedbirler alarak onu defetmesini bilmektedirler. İşte 15 Temmuz emperyalist tarikat kalkışması bunun en çarpıcı kanıtıdır. Tarikat kalkışması diyorum çünkü bir milleti yok etmenin birinci koşulu onu dili, ulusal değerleri ve en önemlisi de kültürüne karşı cephe almasını sağlayacak uygulamaları devlet eliyle yaparak kanıksatılmasıyla sağlamaktadır.  İşte yurdumuzda da karşı devrim tam bunu yapmak istemektedir. Türk ulusunu tarihinden, kültüründen, ulusal değerlerinden koparmak için devletin gücünü kullanmıştır.

Türkleri Atilla’nın, Oğuz Kağanın, Bumin Kağanın, Alpaslan’ın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yönettiği dönemlere ve bu dönemlerde Türklerin Dünya üzerindeki hareketlerini, diğer milletlerle olan ilişkilerine bakın Türk adı var dünyada ve Türk uygarlığı var. Selçukluyu Oğuzlar kurdu o nedenle başlangıçta laik bir devletti. Selçuklu Oğuzlardan uzaklaştı. Oğuzların dilini, yaşam biçimini benimsemedi. Selçuklu bir Türk devleti olarak kurulmasına rağmen Arap ve farslar devlet yönetiminde egemen oldular. Arapların yaşam biçimleri oğuzlara dayatılmak istendi. Arap kültürü Müslümanlıkmış gibi algı oluşturuldu. Oğuzlarda bu dayatmaya karşı çıktılar sonuçta Selçuklu oğuzlardan gerekli desteği bulamayınca dağılmak zorunda kaldı. Osmanlı da da durum Selçukludan farklı gelişmedi. Sultan II. Osman, yani Genç Osman… Osmanlı Padişahlarının en atılganı, en devrimcisi ve en talihsizi… Değerli yazar Mevlüt Uluğtekin Yılmaz’ın deyimiyle “Avrupalıların 168 yıl sonra Fransız ihtilali ile görebildikleri millet gerçeğini, O, 1621 yılında dünya gündemine sokmaya çalışıyordu. O sanki ‘Türk Aydınlanması’nı sağlamak istiyordu. Eğer başarsaydı, Osmanlı Devleti, çağın ilerisinde bir zihniyet temsilcisi olabilirdi”[4] Genç Osman bütün bunları yapamadı ama onun 1621’de yapmak isteyip de yapamadıklarının tamamını Büyük Atatürk 302 yıl sonra gerçekleştirdi. Alıntı

O nedenle Selçuklu ve Osmanlıyı Kuran Oğuzlar bu devletler içerisinde temsil edilmeyince yıkılmak zorunda kaldı. Oğuzlar yaşam biçimi olarak laikliği seçmişlerdir. Hunlardan, Göktürklerden sonra birçok Türk devleti ve beylikleri laik yaşam biçimini uygulamışlardır. Laiklik Türklerden Avrupa’ya diğer bir deyişle batıya geçmiştir. Devletler Hukuku yazarlarından Belçikalı Ernest Nys, Devletler Hukuku Kitabı’nın başlangıcında “Laikliğin Turanlı bir kurum olduğunu” yazmaktadır. Ona göre “Laik sistem, Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir. 

Tarikatlar bir kişinin kişisel ihtirası uğruna ve ona ulaşması için dini kendi kurallarına uyarlamasıyla oluşturduğu yoldur. Bu yolda başarıya ulaşmak için din ve dini delillerden yararlanılmaktadır. O nedenle birçok tarikat vardır. Bu durum aslında Müslümanlığında yozlaştırılmasına neden olmaktadır. Aslında kutsal Kitap Kuran-ı Kerimde böyle bir ayrıntı yoktur. Müslüman toplumlar tarihte bu türden yaklaşımlara karşı çıkmışlar ancak kesin sonuca ulaşamamışlardır. “Büyük Timur’un yedinci kuşaktan torunu olan Hindistan padişahı Ekber’in (1542-1605), hocalara atıfta bulunarak, “Allah’a tapmak iddiasında bulunanların ekserisi kendi emellerine taparlar” demesi boşuna değildir”. Diyor.

Demek ki gerçek Müslümanlıkta tarikata yer yoktur. Tarikatların temelinde kişisel çıkar yatmaktadır.  Oğuz Türkleri o nedenle tarikatlara fazla itibar etmemiştir. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra başlatılan karşı devrimin amacı farklıydı. Anadolu’da oluşturulan tarikatların kökü dışarıdadır. Emperyalizm onlarca yıl misyonerleri aracılığı ile bizi hücrelerimize kadar kodladılar. Neyi sevdiğimizi nelerden hoşlandığımızı neyi sevmediğimizi bizlerden daha iyi kavradılar. Devlete bağlılığımızı biliyorlardı. Devlet kanalıyla ulusal değerlerimizi yavaş yavaş yozlaştırdılar. Kendi değerlerimizin yerine Arap kültürü din diye yutturdular. Çünkü Arap kültürü ve yaşam biçimiyle bir millet çok kolay bir şekilde alt edilebilir, köleleştirilebilirdi.

Türkiye’de dağılmış olan ve Türk ulusunun yüzde doksanını oluşturan Oğuz Türkleri Mustafa Kemalin Önderliğinde kendi yaşam biçimine uyan Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Tarihi geçmişte olduğu gibi Türkler laik yaşam biçiminden asla vazgeçmeyecek ve emperyalizmin oyununa gelmeyecektir. Şeriat ve tarikat zihniyeti yüce Türk ulusuna göre değildir. Yılarca anlamadığı bir dille ibadete zorlanması bunun bir kanıtıdır. Bu bir emperyalist dayatmadır. Bu dayatma felaketle sonuçlanacaktır. Bu gün hem batı Asya’da hem Kuzey Afrika’da Amerikan emperyalizmi on beş temmuz kalkışmasıyla yenilmiştir. Korgeneral Zekai Aksakallı’nın Bunun sonunda şahadet var komutuyla hareket eden Astsubay Ömer Halisdemir’in emperyalizmin askerini alnından vurmasıyla yeni bir sayfa açılmıştır. Devleti yönetenler artık bir yol ayrımındadır. Ya emperyalizmin hizmetindeki bu zihniyetten kurtulacak uygar ve çağdaş dünyada yerini alacak. Ya da Oğuzlar yine bir sinsin ateşi etrafında toplanarak ulusal kurtuluş savaşını başlatacaktır.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA