24 Nisan 2024 Çarşamba

15:33   BAŞKAN YILDIZ, ÇOCUKLARIN BAYRAM SEVİNCİNİ PAYLAŞTI   15:23   DÜNYA ÇOCUKLARI 23 NİSAN’I YENİŞEHİR SOKAKLARINDA KUTLADI    12:02   BURHANETTİN BULUT`TAN KAMU HARCAMALARINDA TASARRUF ÇAĞRISI YAPAN ERDOĞAN`A: “TASARRUFU SARAY`DAN BAŞLATIN”   11:41   TCMB: KISA VADELİ DIŞ BORÇ STOKU YÜZDE 0,9 ORANINDA AZALIŞLA 173,6 MİLYAR DOLAR OLDU   11:24   MEZİTLİ, 23 NİSAN`I EMİR CAN İĞREK`LE KUTLADI    11:01   MERKEZ BANKASI: KONUT FİYAT ENDEKSİ ŞUBATTA YÜZDE 2,2 ARTTI. İSTANBUL`DA ORTALAMA METREKARE FİYATI 45 BİN 420 TL OLDU   10:05   MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: “FIRAT KALKANI BÖLGESİNDE 4PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"   09:14   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER ULUSLARARASI MERSİN ÇOCUK FESTİVALİNE KATILDI   22:50   CHP GENEL BAŞKANI ÖZEL: "ERKEN SEÇİMİ MİLLET İSTEMEDEN BEN İSTEMEYECEĞİM"   22:28   BAHÇELİ`NİN ``DEM PARTİ KAPATILSIN`` AÇIKLAMASI.. ADALET BAKANI TUNÇ: “DEM PARTİ DE TERÖRÜ DESTEKLEYEN FAALİYETLERDE BULUNURSA KAÇINILMAZ OLUR``   22:14   FATİH ERBAKAN: "AKP`YE BİZ KAYBETTİRMEDİK, BAZI YERLERDE MHP KAYBETTİRDİ"   21:55   ERDOĞAN İLE ÖZGÜR ÖZEL`İN BAŞ BAŞA GÖRÜŞME ÖNCESİ İLK TEMASI... CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ EMİR: "SICAK BİR SOHBETTİ"   20:14   TAKSİM`DE 1 MAYIS KUTLAMALARINA İZİN VERİLMEMESİ... BAKAN YERLİKAYA: "YASAK YOK, KISITLAMA VAR"   19:21   ÖZGÜR ÖZEL`DEN, 10. CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER`E `TEŞEKKÜR" ZİYARETİ   18:45   ERDOĞAN, HASAN KILIÇ`IN CENAZE TÖRENİNE KATILDI   18:14   İSTANBUL VALİSİ GÜL`ÜN YASAK KARARINI AÇIKLADIĞI TAKSİM`DE 1 MAYIS KUTLAMASINA MAKAMINA OTURAN ÇOCUK İZİN VERDİ   17:23   ALMANYA CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER, GAZİANTEP`TE GAZİKENT İLKOKULU`NU ZİYARET ETTİ   16:48   TBMM GENEL KURULU ÖZEL GÜNDEMLE TOPLANDI... CEMAL ENGİNYURT: "ATATÜRK`ÜN YOLUNDA GİTMEKTEN ONUR DUYACAĞIZ``   16:42   TBMM, ÖZEL GÜNDEMLE TOPLANDI... ERHAN USTA: PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞÜN YENİ ANAYASA İÇİN ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU YÖNDE ATILACAK ADIMLARA DESTEK OLACAĞIZ   16:33   ÖZEL`DEN ERDOĞAN`IN ANAYASA ÇAĞRISINA YANIT: "BİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORSANIZ ÖNCE MEVCUDUNA UYUN DA ONU GÖRELİM``  
 
     
 
 
image

Okunma : 562  Tarih : 29.03.2024  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Oy Verin, Son Noktayı Koyverin

OY VERİN, SON NOKTAYI KOYVERİN
  Aşağıdaki yazıyı; 17.03.2017 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi için referandum oylamasına 1 ay kala yazmıştım. Yaklaşık olarak 2 gün sonra, sandığa gideceğimizi düşünerek tekrar paylaşma gereği duydum.
  Referanduma, sayılı günler kaldı. Referandum çalışmalarında her şey gündeme geldiği halde asıl konuya çok az değinilmesini, bir seçmen olarak içime sindiremiyorum.
  Bu referandum, Cumhurbaşkanlığı Sistemi için olacağına göre tartışmalar da bu sistem üzerinde olsaydı keşke. Bu sistem üzerinde, neyi mi tartışsaydık?
  Her şeyden önce, bir sistem değişikliği yapılacağına göre, bu sistemi isteyen ve istemeyen parti liderlerinin; bu sitem hakkındaki görüşlerini ulusal yayın yapan televizyonların ekranlarında -hatta mümkünse tüm kanalların ortak yayınında- tartışmalarını neden izleyemediğimizi tartışsaydık.
  Mahalleye muhtar seçerken, azaları belli olduğu halde ülkeye cumhurbaşkanı seçerken yardımcılarının kimler olacağının belli olmayışını ve cumhurbaşkanı yardımcılarının en fazla kaç kişi olacağının, neden belirtilmediğini tartışsaydık.
   Muhtarın, kaymakamın, valinin partisiz olduğu bir ülkede cumhurbaşkanının partili olup olamayacağını tartışsaydık.
  Daha önce genel seçimler, 5 yılda bir yapılırken 4 yıla düşürüldüğü halde neden şimdi 5 yıla çıkarıldığını tartışsaydık.
  Güven oylaması olmayan bir sistemde, halkın not vermek için 5 yıl beklemesinin ne derece doğru olacağını gündeme getirerek; cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini iki buçuk yıl arayla yapıp hiç değilse bir ara denetim yapılmasının sağlanmasını tartışsaydık.
  Seçmenlere uygulanan parmak boyasının kaldırıldığı günden bu yana, neredeyse her seçimden önce ve sonra gündeme gelen bir takım söylentilerin kesilmesi için parmak boyasını tartışsaydık.
  Referandumda kullanılacak oy ile teröre karşı veya arka çıkmak arasındaki bağlantıyı tartışsaydık.
  En önemlisi de; her seçimde sandığa gitmeyen, toplam seçmenlerin yaklaşık altıda birinin neden sandığa gitmediğini ve onlara nasıl oy kullandırabileceğimizi tartışsaydık.
  Kızılderililer, "Bu dünya bize, torunlarımıza verilmek üzere dedelerimizden miras kaldı" demiş. Seçimlerde veya referandumlarda oy kullanmaya gitmeyenleri anımsadıkça ben, bu sözü anımsarım.
"Bir oydan, ne olacak?" demek yerine "Milyonlarca oy; birer birer kullanılıp birer birer sayılarak milyonlara erişiyor" demeliyiz bence.
  Oy kullanmamak; bir yandan dedelerimizden kalan mirası torunlarımıza bırakırken kuralına uygun değerlendirmemek, diğer yandan ""Ben, yaratık olarak varım ama birey olarak yokum" demektir. Demokratik hakların temel kurallarından en önemlisi, seçme ve seçilme hakkını kullanmaktır çünkü.
  Oy vermek; demokratik bir hak olmakla birlikte, hem topluma hem de gelecek nesillere karşı bir görev ve sorumluluktur da.
Kur'an-ı Kerim'in ilk emrinin "Oku" olduğunu ve İslam dinine bağlılığımızı söylüyor ve anlatıyoruz ama yeteri kadar okumuyoruz.
  İstiklal Marşımızın ilk sözcüğünün "Korkma" diye başladığının altını çiziyoruz ama birbirimizle konuşmaktan çekinir hale geldiğimiz için neredeyse gölgemizden bile korkuyoruz.
  Demokrasiye gönülden bağlı ve demokrasiyi ayakta tutabilmek için bir vatandaş olarak oy kullanmam gerektiğine inanan ben; oy kullanma hakkım doğduğunda, bir seçmen olarak hem sandığa gidip oyumu kullanıyorum, hem de sandıkların açılmasına birkaç dakika kala gidip oy kullandığım sandıktaki oyların nasıl dağıldığını öğreniyorum.
  Çünkü ben; seçme ve seçilme hakkımı, “Ya istiklal ya ölüm” diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Paşa’nın yanında şehit düşen dedem ve dedem gibiler sayesinde kazandım.  
  Şu ana kadar o hakkımı, evde oturarak hiç öldürmedim. Öldürmeye de niyetim yok.  
  Bu yüzden, 16 Nisan’da, önce gidip oyumu kullanacağım, sonra da oy kullandığım sandığa giderek oyların dökümü hakkında bilgi alacağım.
  Bir dizi filmde, sık sık “Ben, aslında yoğum” diyen bir Burhan karakteri vardı. Siz de kendinizi Burhan gibi hissetmiyorsanız, sandığa gidip oy verin ve Cumhurbaşkanlığı Sistemine, öyle veya böyle son noktayı koyverin.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA