12 Ağustos 2022 Cuma
17:34   BÜLENT KUŞOĞLU: ERDOĞAN`IN AÇTIĞI TEK BİR KAMU FABRİKASI YOK; DEVLETE AİT FABRİKALARI SATTI AMA AÇTIĞI DEVLET FABRİKASI YOK"   17:29   DOLAR HAFTAYI 17,95, EURO 18,44 TL`DEN KAPATTI   17:25   BAKAN NEBATİ: "TÜRKİYE EKONOMİ MODELİMİZ MEYVELERİNİ BUGÜN OLDUĞU GİBİ YARIN DA VERMEYE DEVAM EDECEK"   17:23   İMAMOĞLU, KURBAN BAĞIŞI KONSERVELERİNİN DAĞITIMINI BAŞLATTI: "1,5 MİLYON HANEYE DOKUNAN YARDIMLAŞMA AĞLARINI OLUŞTURDUK"   17:20   TARIM KREDİ MARKETLERİNDE İNDİRİMLİ SATIŞLAR PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK   17:15   AKŞENER`İN DİNLEDİĞİ AKSARAYLI ESNAF: “ALIM GÜCÜ DİYE BİR ŞEY YOK. PARA KAZANAMIYORUZ SADECE GEÇİNİYORUZ”   17:01   SES SAMSUN ŞUBE BAŞKANI OCAK “BANKALAR KARLILIK REKORUNA DOĞRU KOŞTURURKEN EMEKÇİLER AYI NASIL ÇIKARABİLİRİM DİYE KURUŞ HESABI YAPIYOR”   16:58   OKAN GAYTANCIOĞLU: ‘KUZU, KOYUN FİYATLARINI İNDİRDİK` DEMEKLE OLMUYOR. BESİCİNİN YANINDA OLMAK LAZIM   16:45   ÜMİT ÖZDAĞ, OSMANİYE`DE TUTUKLANAN GAZETECİ HASAN TOLGA BALCILAR`I CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ: “BAKALIM HUKUK MU DAHA GÜÇLÜ, SİZ Mİ DAHA GÜÇLÜSÜNÜZ”   16:44   HOPA VE KEMALPAŞA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN SINIR KAPISINDAKİ TRAFİK KAZALARINA TEPKİ: “EN ÖNEMLİ HUSUS, KAYALIKLARIN ÇELİK HASIRLA KAPATILMASI GEREKTİĞİ”   16:35   TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ`NDEN SAĞLIK BAKANLIĞI`NA ÇAĞRI: “EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİ YENİDEN DÜZENLEYİN”   16:27   SMA HASTASI 15 AYLIK İDİL AYŞE`NİN KAMPANYASI TAMAMLANDI   16:18   81 İLİN CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI, İSTANBUL`DA 3 GÜN SÜRECEK TOPLANTI YAPACAK   16:17   BURHANİYE`DE İZİN VERİLMEYEN `ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ`NE SEFERİHİSAR TALİP OLDU   16:11   ATAŞEHİR`DEKİ EMLAK KONUT GYO ÖNÜNDE EYLEM YAPAN İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI   16:04   SAĞLIK BAKANI`NIN "KİTAP GİBİ" DEDİĞİ `EK ÖDEME` YÖNETMELİĞİNE TTB`DEN TEPKİ: "BİZİM TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI"   15:47   “YEŞİL ALTIN, GÜMÜŞ DENİZ FESTİVALİ”, TÜRKÇE LAZCA TÜRKÜLERLE RİZE FINDIKLI`DA BAŞLADI   15:45   AKSARAY, BOŞANMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU. VATANDAŞ VE UZMANLAR: "BİRİNCİ NEDEN EKONOMİK KRİZ VE GEÇİM SIKINTISI"   15:36   PANKOBİRLİK MALATYA ŞUBESİ BAŞKANI CELAL ŞEREFHANLI: MALATYA OLARAK 80 BİN DÖNÜM PANCAR EKİM SAHASINI MAALESEF DOLDURAMADIK   15:35   CHP`Lİ BELEDİYEDEN ÜRETİCİYE DESTEK… “KARPUZ TARLADA KALMASIN” DİYEREK ÇİFTÇİNİN KARPUZUNU SATIN ALDI; YURTTAŞLARA KİLOSU 1 TL`DEN ULAŞTIRDI  
 
     
   

CANDAN YÜCEER: "RANT UĞRUNA CENNET DOĞAMIZIN CEHENNEME DÖNÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"


CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, AKP`li Marmaraereğlisi Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi tarafından kurulacak mıcır ocağı ve kırma eleme tesisi alanını inceledi. Yüceer, “Rant uğruna, taş uğruna bu cennet doğanın cehenneme dönüşmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Tarih : 18 Nisan 2022 Pazartesi 11:18   Okunma : 442

ADEM ÇİL

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, AKP`li Marmaraereğlisi Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi tarafından kurulacak mıcır ocağı ve kırma eleme tesisi alanını inceledi. Yüceer, “Rant uğruna, taş uğruna bu cennet doğanın cehenneme dönüşmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ve Güngörmez Mahalle Muhtarı Şefik Akdere ile birlikte Tekirdağ`ın Saray Güngörmez Mahallesi`nde yapımına başlanan taş ocağı alanında incelemelerde bulundu. "Trakya`nın hangi köşesine gitseniz bir doğa katliamına tanık oluyorsunuz" diyen Candan Yüceer şunları söyledi:

“Istrancaları zaten biliyoruz, madenler yüzünden delik deşik edildi. Güngörmez, adını ormanlardan alır. Güngörmez`in özelliği ağaçlar o kadar sıktır ki, gökyüzünü göremezdiniz. Ama şu an gördüğünüz gibi ağaçlar tamamen temizlenmiş, artık gökyüzünü görebiliyoruz. Biz bu durumdan memnun değiliz. Burada Trakya`nın akciğerleri sökülüyor. Taş ocakları için, rant uğruna doğamızın, yaşam alanlarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun bu şekilde yok edilmesinin sonuçlarını yaşadık. Pandemide tüm dünya ile beraber ülkemiz de doğal kaynaklarının önemini gördü. Şu anda gıda krizinden bahsediyoruz. İnsanlar yaşam alanları bulmakta zorlanırken, bu cennet doğamız cehenneme dönüştürülmeye çalışılıyor.

"TEKİRDAĞ`A GAREZLERİ NEDİR?"

Buraya gelirken ağaç katliamına canlı tanık olduk. 240 dönümlük bir ormanlık alan burada katlediliyor. Şu gördüğünüz taş ocağı bu ormanlık alan içerisinde kurulacak ve yerleşim alanlarına çok yakın. Bu alan aynı zamanda bir turizm geliştirme alanı, onun ötesinde orman koruma alanı. Bölgemiz tabiat parkları, mağaralarıyla ile bir sit alanı. Su kaynakları açısından da önemli bir alan. Birçok köyümüze ve ilçemize su buradan gidiyor. Bu kaynakların patlamalarla, yapılan işlemlerle zarar göreceğini düşünüyoruz. Zaten Tekirdağ olarak su kaynakları açısından fakir bir iliz, bunun üzerine bu taş ocağı için bu kadar ısrar edilmesini anlamakta zorlanıyoruz. Ben Tekirdağ`ın milletvekili olarak, bölgemizde yaşayan bir vatandaş olarak gerçekten iktidarın ne yapmaya çalıştığını anlamakta zorlanıyorum. Tekirdağ`a garezleri nedir?"

"BU HAK MIDIR?"

Kurumlara da eleştirilerde bulunan Yüceer, “Nerede bir doğa katliamı varsa “ÇED gerekli değildir” raporu veriliyor. Ormanları korumakla mükellef olan Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “sakınca yoktur” diyor. Bu hak mıdır? Burada nasıl bir sakınca görmediler çok merak ediyorum" diye konuştu.

"BU İNSANLAR TAŞ MI YİYECEK?"

Bölgenin ender manda üretim alanlarından olduğuna vurgu yapan Yüceer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gelirken mandaların bu alanda otladığını gördük. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde manda yoğurdunun ne kadar faydalı olduğunu televizyonlarda vurguladı. Bakın burada mandacılık yapılıyor, neden mandaların yaşam alanlarını yok ediyorsunuz? Bu bölgede arıcılık, mantarcılık ve mandacılık var. Neden bunları yok ediyorsunuz? Bu ülkenin bu gıdalara ihtiyacı yok mu? Bu insanların geçinmeye ihtiyacı yok mu? Ne yiyecek bu insanlar taş mı? Geçmişten günümüze Güngörmez`e karşı bir katliam, bir talan var. Geçmişte de halkımızla birlikte biz bu mücadeleyi verdik, bugün de vereceğiz.

"BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

AKP`li Marmaraereğlisi Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi bu alanın taş ocağı yapılması için girişimleri var. Bunların haberini alıyor ve çok büyük üzüntü duyuyoruz. Ereğli`de, Kapaklı da Tekirdağ`ın güzel ilçeleri ama burası da cennet bir köşe. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Rant uğruna, taş uğruna asla bu cennet doğanın cehenneme dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Mücadele ise mücadelemizi vereceğiz ama bu yaşam alanlarının yok edilmesine göz yummayacağız."

"CİĞERLERİMİZİ PARÇALIYORLAR"

Güngörmez Mahallesi Muhtarı Şefik Akdere ise yaptığı açıklamada yıllardır taş ocakları ile mücadele ettiklerini söyledi. Akdere şunları söyledi:

"Vekilimize bizim dertlerimizi paylaştığı için teşekkür ediyorum. Biz orman köylüsü olarak bunlarla devamlı karşılaşıyoruz. Bu bir katliam, bizim ciğerimizi parçalıyorlar. Doğa şu anda burada bitirilmeye çalışılıyor. Büyüklerimize sesleniyorum ve biran evvel bunun durdurulmasını istiyorum. Buradaki insanlar; mantar, bolet, mandacılık, koyunculuk yapıyor. Şu anda ağaçların kesimi devam ediyor. Taş uğruna bizleri taş haline getirdiler. Sefaalan, Pazarcık Mahallesi, Küçükyoncalı ve Büyükyoncalı ile Kapaklı toz altında kalacak. Lütfen bu işi bıraksınlar. Biz Ayvacık Göleti`nden Kapaklı`ya su vereceğiz, onlar ormanlarımızı yok etmeye kalktı. Kapaklı Belediye Başkanına bu durumu bizzat ilettim. Kendisi de gelsin, buradaki çileyi görsün. Biz bunun mücadelesini vereceğiz."

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA