30 Eylül 2023 Cumartesi

14:16   CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYI ÜNAL KARAHASAN: “KEMALİZM ASIL ŞİMDİ; CHP TAM SOL İLERİ”   13:16   CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YUNUS EMRE: “CHP`LİLERE MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEK YAKIŞMAZ. BÜTÜN BU ZORLUKLARI GÜÇ BİRLİĞİYLE AŞACAĞIZ”   12:54   KILIÇDAROĞLU: “MERZİFON`DA YOLCU OTOBÜSÜ KAZASINDA YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞLARIMIZA ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM”    09:34   MESKİ, 1,5 YILDA TOPLAM 129 BİN 845 TON ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ   23:25   TARSUS’TA YOL BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR   23:24   PROBEACH TOUR PLAJ VOLEYBOLU MERSİN ETABI KIZKALESİ’NDE BAŞLADI   23:21   SAĞLIKLI BİR KENT TEMİZ BİR DOĞA İÇİN AKDENİZ’DE 7/24 HİZMET   23:20   BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ   23:19   BAŞKAN YILMAZ, ÖZEL BİREYLER İLE İTFAİYE HAFTASI’NI KUTLADI   23:16   TÜRKİYE’NİN LİMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADI   23:15   MERSİN BAROSU’NDAN YAŞAM HAK PROJESİNE DESTEK   17:01   MAHKEME, MISIR ÇARŞISI`NDAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN YENİDEN YARGILANAN PINAR SELEK`İN SAVUNMASININ ULUSLARARASI YARDIMLAŞMA YOLUYLA ALINMASINA İLİŞKİN TALEBİ REDDETTİ   16:59   ANKARALILAR, ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİN KAMULAŞTIRILMASI İÇİN EYLEM YAPTI… SELMA SOLMAZ: “İMKANIMIZ OLSA, KENDİ ÖZEL ARABAMIZLA HER YERE GİDERİZ. DEVLETİN BİZE YARDIM ETMESİ LAZIM. BU ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİ KAMULAŞTIRSIN”   15:53   ERDOĞAN, İZMİR`DE: “FETRET DEVRİ YAŞAYAN ŞEHİRLERİMİZİN TEKRAR HAK ETTİKLERİ HİZMETLERLE BULUŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ. İZMİR, İSTANBUL, ANKARA… BUNA HAZIR MIYIZ?”   15:06   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, ANTALYA İL BAŞKANI NURİ CENGİZ VE İLÇE BAŞKANLARINI KABUL ETTİ   14:44   DEMET AKBAĞ, ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ JÜRİ BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN AYRILDI: “KRİZ YÖNETİMİNİN YAPILAMAMASI VE İSMİMİN DAHİL OLMADIĞIM OLAYLAR İÇERİSİNDE GEÇMESİNDEN DUYDUĞUM RAHATSIZLIK SEBEBİYLE FESTİVALDE YER ALMAYACAĞIM”   13:10   ENİS BERBEROĞLU, YARGITAY KARARININ ARDINDAN GEZİ DAVASI HÜKÜMLÜLERİNİ ZİYARET ETTİ… CAN ATALAY: “BU DENLİ ADALETSİZLİK SADECE DEVLETİ DEĞİL, TOPLUMU DA ÇÜRÜTÜYOR”   12:30   TÜRK-İŞ: EYLÜL AYINDA AÇLIK SINIRI 13 BİN 334,13 LİRAYA, YOKSULLUK SINIRI 43 BİN 433,65 LİRAYA YÜKSELDİ   09:46   MERSİN BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ GRUP VE İSTASYON SAYISINI 35` ÇIKARDI   09:37   VAHAP SEÇER, ‘AHBİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI  
 
     
   

TÜRK TORAKS DERNEĞİ, COVID-19 İLACI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULARA YANIT VERDİ: “YAPILAN ÇALIŞMALAR, OMICRON DAHİL TÜM VARYANTLARINDA BENZER ETKİNLİK GÖSTERDİĞİNİ DÜŞÜNDÜRMEKTEDİR”


Türk Toraks Derneği 2. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, PCR testi pozitif olan hastalara verilen Molnupiravir ilacı ile ilgili sık sorulan sorulara karşı hazırladıkları yanıtları yayınladı. Açıklamada, “Yapılan çalışmalar Molnupiravir`in, Covid-19`a karşı, Omicron dahil tüm varyantlarında benzer etkinlik gösterdiğini düşündürmektedir” denildi.

 

Tarih : 25 Temmuz 2022 Pazartesi 14:19   Okunma : 340

Türk Toraks Derneği 2. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, PCR testi pozitif olan hastalara verilen Molnupiravir ilacı ile ilgili sık sorulan sorulara karşı hazırladıkları yanıtları yayınladı. Açıklamada, “Yapılan çalışmalar Molnupiravir`in, Covid-19`a karşı, Omicron dahil tüm varyantlarında benzer etkinlik gösterdiğini düşündürmektedir” denildi.

Covid-19 pandemisinde, Sağlık Bakanlığı`nın verilerine göre, 11-17 Temmuz tarihleri arasında 226 bin 532 vaka sayısına ulaşıldı. Geçtiğimiz aylarda kapanan yataklı Covid-19 servisleri ve yoğun bakım üniteleri ise tekrar açılmaya başladı. Türk Toraks Derneği, tedavide kullanılan Molnupiravir isimli ilaca dair sık sorulan sorular ve yanıtları içeren bir açıklama yaptı. Dernek 2. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı`na ait verilere göre ülkemizde 11-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayısı 226 bin 532`ye ulaşmıştır. Covid-19 yataklı servislerinin ve yoğun bakımların tekrar açılmaya ve dolmaya başladığı haberleri gündemimizdedir. 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan hastaların kullanması gereken Molnupiravir adlı ilaç ülkemizde mevcuttur. İlaç, Sağlık Bakanlığı ve bakanlığa bağlı sağlık müdürlüklerince, PCR testi pozitif olan hastalara temin edilmektedir. Ancak Molnupiravir için hastalarımızdan sıkça sorular gelmektedir. Bu nedenle hastalarımızın sorularına cevaplar hazırladık. Risk grubunda olan vatandaşların ise ilaç talebinde bulunmalarını öneriyoruz.”

Köktürk, Molnupiravir ilacı ile ilgili en sık sorulan soruları ve cevaplarını şöyle sıraladı:

“Molnupiravir nasıl etki ediyor?: Molnupiravir SARS-CoV-2 gibi RNA virüslerde, çoğalmayı önleyerek etki gösteriyor. Ağız yolu ile beş gün, günde iki kez 800 mg dozda (12 saatte bir 4`er tablet) kullanılmaktadır.

Molnupiravir tüm varyantlara karşı etkili midir?: Yapılan çalışmalar Molnupiravir`in, Covid-19`a karşı, Omicron dahil tüm varyantlarında benzer etkinlik gösterdiğini düşündürmektedir.

Molnupiravir`in yan etkileri nelerdir?: Molnupiravir vücut tarafından iyi tolere edilir bir ilaçtır. Günde iki kez 800 mg (12 saatte bir, 4`er tablet) kullanımda doz kısıtlayıcı herhangi bir yan etki görülmemiştir. En sık görülen yan etkiler ise diyare (ishal) yüzde 3, bulantı yüzde 2, baş dönmesi yüzde 1 ve baş ağrısıdır yüzde 1.

Molnupiravir kimlerde kullanılır?: Molnupiravir ülkemizde 12 Şubat 2022`de yayınlanan Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberi ile kullanıma girmiştir. Bu rehbere göre PCR ile kesin tanısı olan, hafif-orta seyirli, semptomlarının ilk 5 gününde olan ve ağır COVID-19 geçirme açısından yüksek riskli olan erişkin (≥18 yaş) Covid-19 hastalarında, aşılama durumuna bakılmaksızın kullanılması önerilmektedir.  Tanımlanan yüksek risk grupları ise; İleri (>65) yaş, primer immün yetmezlikler (bağışıklığı baskılanmış hastalar), son 1 yılda kemoterapi uygulanmış olması, son 6 ayda radyoterapi uygulanmış olması, solid organ nakli, kemik iliği nakli, AIDS, son bir yılda içerisinde Rituksimab tedavisi uygulanmış olması (13).

“MOLNUPİRAVİR`İN GEBELERDE VE GEBELİK PLANLAYAN KADINLAR KULLANAMAZ”

Molnupiravir kimlerde kullanılmaz?: Molnupiravir`in gebelerde ve gebelik planlayan kadınlarda, çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Emziren annelerde de ilacın kullanımı süresince ve kullanımından 4 gün sonrasına kadar emzirmeye ara verilmesi vurgulanmaktadır.

Molnupiravir evde kullanılabilir mi?: Evet.

Molnupiravir nereden temin edilebilir?: İlaç hastaya filyasyon ekiplerince iletilmektedir. Tedavi sürecinde özel bir takip gerekmemektedir. İshal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısının yanı sıra herhangi farklı bir yan etki gelişmesi durumunda filyasyon ekipleri bilgilendirilmelidir. Gerek görüldüğünde hasta, hastaneye yönlendirilmelidir.

Molnupiravir kişilerin Covid-19 olmasını engellemek (profilaksi) için hasta kişilerle temas  öncesi  ve  sonrasında kullanılabilir mi?: Hayır.

Molnupiravir`in pandemi başlarında kullanılan Favipiravir ile benzerliği var mıdır?: Hayır.

Molnupiravir sıtma ilacı mıdır?: Hayır.

Molnupiravir diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?: Sınırlı, mevcut verilere dayanarak Molnupiravir ile diğer ilaçlar arasında etkileşim tanımlanmamıştır.

“MOLNUPİRAVİR SAĞLIK BAKANLIĞI CORONA DANIŞMA HATTI: ALO 184 TEMİN EDİLEBİLİR”

Ülkemizde risk grubunda Molnupiravir temininde istenen test var mıdır?: Evet. PCR testi pozitif olan risk grubuna ilaç temin edilmektedir. Bu nedenle risk grubundaysanız mutlaka PCR testinizi yaptırınız.

Molnupiravir`in son kullanım tarihi geçtiyse ne yapmalıyım?: İlacın son kullanma tarihi geçmiş olsa dahi Sağlık Bakanlığı (SB) Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu denetimi ve izniyle kullanımına izin verilmiş görülmektedir.

Molnupiravir temini için nereyi arayabiliriz?: Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattı: Alo 184.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA