23 Şubat 2024 Cuma

01:25   ATAMA KARARLARI RESMİ GAZETE`DE... ADALET BAKAN YARDIMCILIĞI`NA HURŞİT YILDIRIM ATANDI   22:21   SAADET PARTİSİ İSTANBUL ADAYI BİROL AYDIN, PROJELERİNİ ANLATTI   19:37   DEM PARTİ 6 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI AÇIKLADI...   19:35   MERAL AKŞENER, İZMİR`DE ADAY TANITIM VE PROJE LANSMAN TOPLANTISI`NDA KONUŞTU:“BİRİNE GÖRE GAVUR İZMİR`SİN, ÖBÜRÜNE GÖRE MECBUR İZMİR`SİN… İKİSİNE DE ‘HADİ ORADAN BE!` DİYORUZ!”   19:29   VAHAP SEÇER`İN BOZYAZI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI   19:15   ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   19:06   İYİ PARTİ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÜMİT ÖZLALE: İZMİR`İ TEKRARDAN ATATÜRK`ÜN VİZYONUNA GERİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ   19:06   SULTANGAZİ HALK BULUŞMASINDA KONUŞAN İMAMOĞLU: “2024 - 2025 EĞİTİM DÖNEMİNDE 100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİMİZE VERDİĞİMİZ BURSU 7 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKARACAĞIZ”   18:51   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ZEKERİYA YAPICIOĞLU`NA: “AYETİ HATIRLATINCA AĞIRLARINA GİDİYOR. NASIL BÜYÜK ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN İÇİNDELERSE BİZİM BUNLARI İFADE ETMEMİZDEN BİLE RAHATSIZ OLUYORLAR”   18:41   İYİ PARTİ SORGUN İLÇE TEŞKİLATI`NDA YÖNETİM KURULU VE PARTİ ÜYELERİ İSTİFA ETTİ   18:29   GÜLCAN KIŞ: "8 BAKAN ESKİTEN, 3 TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇUKUROVA HAVALİMANI 13 YILDIR BİTİRİLEMEDİ. HÜKÜMET İÇİN BU, TEK KELİMEYLE BİR UTANÇ PROJESİDİR   18:14   (1) ÖZGÜR ÖZEL: MURAT KURUM`UN İSTANBUL`UN FELAKETİ OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ   18:06   CHP EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, YENİ ADAY FİLİZ GENCAN AKIN   17:36   YALÇIN KARATEPE: "MERKEZ BANKASI YEREL SEÇİMLER GEÇENE KADAR FAİZ ARTIŞLARINA ARA VERMİŞ. HELE ŞU SEÇİMLER BİR BİTSİN"   17:20   ELAZIĞ`DA DEPREMZEDENİN TEPKİSİNİ GÖRÜNTÜLEYEN GAZETECİYİ DARP EDEN KORUMA POLİSİNİN SANIK OLARAK DOSYAYA EKLENMESİNİ MAHKEME REDDETTİ   17:17   CUMHUR UZUN`DAN `8. YARGI PAKETİ` DEĞERLENDİRMESİ: “20 LİRA OLAN CEZA 100 LİRAYA ÇIKARILIRKEN BAYRAM İKRAMİYELERİ 2 BİN LİRADAN 3 BİN LİRAYA ÇIKARILDI. BU AÇIK BİR ÇELİŞKİDİR”   17:06   VAHAP SEÇER: “BÜYÜKŞEHİR`İ TARİHİ BİR FARKLI KAZANACAĞIZ. ÇÜNKÜ 24 SAATİMİZ MERSİN, 24 SAATİMİZ BELEDİYE HİZMETLERİ”   16:57   TÜLAY HATİMOĞLULLARI: "AKP `BİZ EKONOMİYİ UÇURDUK` DİYOR AMA HİÇBİR ADAYI PAZAR YERİNİ, ESNAFI GEZEMİYOR. ÇÜNKÜ PROTESTOLARLA KARŞILAŞIYORLAR"   16:52   ERDOĞAN: YIL SONUNA DOĞRU ENFLASYONUN HIZLA DÜŞMEYE BAŞLAMASIYLA DAHA RAHAT NEFES ALACAĞIZ   16:19   ÖZGÜR ÖZEL, YARIN İSPANYA`YA GİDİYOR  
 
     
   

ÖZGÜR KARABAT AÇIKLADI: “ABD KONGRESİ`NE YENİ RAPOR SUNULDU. RAPORDA, 7 AY ÖNCE UYARDIĞIM POS TEFECİLİĞİ VE KARA PARA AKLAMA SKANDALI YER ALIYOR”


CHP Genel Saymanı Özgür Karabat, “ABD`nin devlet kurumu olan Development Finance Corporation (DFC) belirli aralıklarla ABD Kongresi`ne raporlar sunar. Son raporunda Türkiye`nin pos cihazı meselesinde kara para aklama, terörün finansmanı gibi konuların üstünü kapatmaya çalıştığı belirtildi…. Bu raporda, benim 7 ay önce uyardığım pos tefeciliği ve kara para aklama skandalı yer alıyor. Daha önce uyarılarım dinlenseydi, gri listeden çıkmış olurduk. ABD gibi ülkelere de diplomatik koz vermezdik” dedi.

 

Tarih : 30 Kasım 2023 Perşembe 16:16   Okunma : 291

CHP Genel Saymanı Özgür Karabat, “ABD`nin devlet kurumu olan Development Finance Corporation (DFC) belirli aralıklarla ABD Kongresi`ne raporlar sunar. Son raporunda Türkiye`nin pos cihazı meselesinde kara para aklama, terörün finansmanı gibi konuların üstünü kapatmaya çalıştığı belirtildi…. Bu raporda, benim 7 ay önce uyardığım pos tefeciliği ve kara para aklama skandalı yer alıyor. Daha önce uyarılarım dinlenseydi, gri listeden çıkmış olurduk. ABD gibi ülkelere de diplomatik koz vermezdik” dedi.

CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, geçen Nisan ayında gündeme getirdiği pos cihazları üzerinden kara para aklama iddialarına ilişkin X hesabında bugün yeni bir gelişmeyi duyurdu. Konuyla ilgili olarak ABD`nin devlet kurumu olan DFC tarafından ABD Kongre`sine bir rapor sunulduğunu belirten Karabat, raporda Türkiye`nin de adının geçtiğini duyurdu.

Karabat`ın açıklaması şöyle:

“Türkiye maalesef kara para konusunda başını belaya sokmak üzere. ABD Kongresi`ne yeni bir rapor sunuldu. Bu raporda, benim 7 ay önce uyardığım pos tefeciliği ve kara para aklama skandalı yer alıyor. Daha önce uyarılarım dinlenseydi, gri listeden çıkmış olurduk. ABD gibi ülkelere de diplomatik koz vermezdik.

“YENİ EKONOMİ POLİTİKASIYLA BAŞARILI İZLENİMİ VERİYOR. AMA KARA PARAYA MUHTAÇ”

Yeni gelişmeleri anlatacağım…Burada yaptığım ilk uyarıları görebilirsiniz. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının engellenmesi konularında Türkiye`yi, üzerine düşeni yapmadığı için gri listeye aldı. Mehmet Şimşek, gri listeden çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağız dedi; ama bu büyük bir yalan. Dolandırıcılar, mafyalar, tefeciler almış başını gidiyor. Sesi çıkmayan tek bir kişi var. O da Mehmet Şimşek. Yeni ekonomi politikasıyla başarılı izlenimi veriyor. Ama kara paraya muhtaç!

“TÜRKİYE`NİN POS CİHAZI MESELESİNDE KARA PARA AKLAMA, TERÖRÜN FİNANSMANI GİBİ KONULARIN ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞTIĞI BELİRTİLDİ”

Bankalar da artık bu çarkın içine girmiş durumda. Gündemdeki son fon skandallarında bankaların adının geçmesi tesadüf değil. Çünkü denetimler yetersiz, ‘para getirin de nasıl olursa olsun.` deniyor. ABD`nin devlet kurumu olan Development Finance Corporation (DFC) belirli aralıklarla ABD Kongresi`ne raporlar sunar. Son raporunda Türkiye`nin pos cihazı meselesinde kara para aklama, terörün finansmanı gibi konuların üstünü kapatmaya çalıştığı belirtildi. Peki, neler oldu? Türkiye`de soruşturma devam ederken kanuna aykırı bir şekilde takipsizlik kararı verildi. Bu karara itiraz edildi. Peki, bu süreç nasıl gelişti? Pos tefeciliğine karışan bankalar, aralarında eski milletvekillerinin de bulunduğu bazı avukatlar aracılığıyla adliyelerde sipariş karar çıkartmaya başladılar. Yapılan şikayetleri kapatmaya çalışıyorlar. Yargıdaki çete devrede!

“ON MİLYARLARCA DOLARLIK BİR PARA AKLAMA SÖZ KONUSU VE ABD BUNU UZUN SÜREDİR İNCELİYOR”

Kara para ile ilgili araştırmayı MASAK`ın yapması gerekiyor. Kanun bunu emrediyor. Ancak BDDK Kanunu`na göre kararlar çıkartılıyor. Zannediyorlar ki olayı böyle kapatabilecekler. Ancak hem AKP`nin hem de bu bankaların anlamadığı konu şu. On milyarlarca dolarlık bir para aklama söz konusu ve ABD bunu uzun süredir inceliyor. Siz mahkemeden takipsizlik kararı alsanız ne olur!

“POS TEFECİLERİ ELDE ETTİKLERİ KOMİSYON GELİRLERİNİN VERGİSİNİ DE ÖDEMEDİKLERİ İÇİN VERGİ KAÇAKÇILIĞI OLUYOR”

ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi (OFAC) bu konuyla yakından ilgileniyor. Libya`dan, Irak`tan kara paranın Türkiye`de aklanması söz konusu. Bu olay Türkiye`nin başını belaya sokacak diye tekrar uyarıyorum. Bu olayın bir diğer boyutu da vergi kaybı. Pos tefecileri elde ettikleri komisyon gelirlerinin vergisini de ödemedikleri için vergi kaçakçılığı oluyor. Mehmet Şimşek kaynak arıyorsa, KDV`ye zam yapacağına önce buradaki vergileri tahsil etsin.

“BIRAKIN BÜROKRATLAR İŞİNİ YAPSIN. KİMLER NE CEZA ALIYORSA ALSIN. VERGİ KAYBI TELAFİ EDİLSİN”

Kimlere pos cihazı dağıtıldı, bunlar ne kadar satış yaptı, hangi bankalar bunları yönetti, hepsinin kaydı var. Mehmet Şimşek Maliye Bakanı olduğunu da hatırlarsa buradaki vergi kaybını tahsil eder. Burada zincirleme bir finansal suç var. Hem kara para hem de vergi kaçakçılığı... Bu olay MASAK`ın ve Gelir İdaresi Başkanlığı`nın önünde. Bırakın bürokratlar işini yapsın. Kimler ne ceza alıyorsa alsın. Vergi kaybı telafi edilsin.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA