12:42   AKARYAKIT İSTASYONUNDA FİYATLARA İSYAN EDEN VATANDAŞ: "ÇEK BENİ ÇEK, MAZOT 30 LİRA,YAZIKLAR OLSUN"   12:41   EREN ERDEM`E DERT YANAN ŞİLELİ ÇİTFÇİ: "BU GİDİŞLE 10 LİRAYI GÖRÜR EKMEK"   12:37   ALİ ÖZTUNÇ, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ: "VATANDAŞLAR DOKTOR RANDEVUSU ALMAK İÇİN MİLLETVEKİLİNİ ARIYOR"   12:23   SAADET PARTİSİ`NDEN MADIMAK MESAJI: “ACIMIZI UNUTMAMAK VE YARALARIMIZI SARMAK TEMENNİSİYLE HAYATINI KAYBEDEN 35 VATANDAŞIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ”   12:19   ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ: “HİPERMARKETLER SERMAYE GÜCÜYLE ÇOK UCUZA ALDIĞI MALDAN KURBANLIK SATARAK BÜYÜK ORANDA KÂR ELDE EDİYOR”   12:02   GARO PAYLAN`DAN ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ: "BİN ODALI SARAYDA YAŞAYAN, GECEKONDUDA YAŞAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİNİN HALİNDEN HİÇ ANLAR MI?"   12:01   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`DEN GÖRME ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK ‘BAĞIMSIZ HAREKET BECERİLERİ` KURSU   11:52   KILIÇDAROĞLU: “ACISINI İLK GÜNKÜ GİBİ YÜREĞİMİZDE HİSSETTİĞİMİZ, SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM”   11:43   SİİRTLİ VATANDAŞ: "DEĞİL TATİLE GİTMEYİ BİR ŞEHİRDEN BİR ŞEHİRE BİLE GİTMEYE ZORLANIYOR İNSAN"   11:40   MADIMAK YÜREKLERDE YANIYOR   11:39   MERAL AKŞENER: “29 YIL ÖNCE MADIMAK OTELİ`NDE, YÜREĞİMİZE DÜŞEN ATEŞİN ACISI HÂL İÇİMİZDE”   11:22   TAŞCIER`DEN BAKAN KASAPOĞLU`NA "MÜZEKART" SORUSU: "GENÇLER NEDEN SADECE KİMLİK KARTLARINI GÖSTEREREK GİREMİYOR"   11:21   AKSARAYLI VATANDAŞ, KİRA FİYATLARINA TEPKİLİ: "YÜZDE 25`TEN FAZLA ARTIŞ OLURSA HAKKINIZI ARAYIN DİYORLAR, ADALET VAR MI Kİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM"   11:15   CHP’Lİ MUTLUAY, İŞLENEN, İNSANLIK SUÇUDUR VE AFFEDİLEMEZ   11:11   AYLİN NAZLIAKA: ANKARA YENİDEN DEMOKRASİNİN KALBİ OLACAK   10:25   KILIÇDAROĞLU`NDAN GELECEK PARTİLİ NİHAL OLÇOK`A BAŞSAĞLIĞI TELEFONU   09:54   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, “KÖPEK ATIK İSTASYONU” SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI   07:30    TAŞKIN, MADIMAK KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI   01:41   EK GÖSTERGE VE ÖĞRENCİ AFFINI İÇEREN TORBA TEKLİF, TBMM GENEL KURULU`NDA KABUL EDİLDİ... MECLİS TATİLE GİRDİ   23:55   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZGECAN ASLAN BARIŞ MEYDANI’NA KAZANDIRDIĞI SANATSAL ALANLAR TAHRİP EDİLİYOR   
 
     
 
 
image

Okunma : 113  Tarih : 18.05.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  KARA

Araya Giden Gençlik

  ARAYA GİDEN GENÇLİK

  Yarın ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI.
  Bu bayramın gerçek adı, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI idi. Bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızda, bu adla kutlardık.  Atatürk'ü 10 Kasım günlerinde anardık.

  12 Eylül 1980'de yönetime el koyan çok akıllı ve çok Atatürkçü(!) kadro, her şeyi değiştirmeye çalıştığı için bu bayramın adını da ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI olarak değiştirdi.
  Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun bile adını değiştiren bu bilge kişilere, itiraz etmek büyük suç olduğu için de kimse sesini çıkaramadı.

  O dönemde, Cumhurbaşkanımız Kenan EVREN, mahkum sorunlarını "Asmayıp da besleyelim mi?" diyerek çözerken tarikatlarla da alanlarda ayetler okuyarak savaşıyordu.
  Hakimler ve Savcılar, gerekeni yapsa bile Cumhurbaşkanı hızını alamıyordu bir türlü.
  Oysa tarikatlarla mücadele savcıların ve mahkemelerin işiydi. İlle de ayetler okumak gerekiyorsa bu ülkenin "Diyanet İşleri Başkanlığı" diye bir kurumu vardı. Ancak bu işler Cumhurbaşkanı dışında birine verilemezdi. Madem ki cumhurun başı, cumhurun her şeyine el atmalıydı. Öyle de oldu.

  Atatürk'ün yaptığı çoğu şeyi değiştirmenin suçluluk duygusundan olsa gerek bu bayramın adı bir anda "ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI" oluverdi. Atatürk'ün kurduğu kurumların çoğu yok edilmiş veya büyük değişikliklere uğratılmış olsa bile, Atatürk'ün istediği özgür olması gereken gençlik baskı altına alınsa bile bayramımızın başına "ATATÜRK'Ü ANMA" getirilince sorun kalmazdı.
  Üstelik o dönemki cumhurbaşkanımız da Atatürk gibi olmasa bile her konuda konuşmuyor muydu?
  Sapasağlam olduğu halde Atatürk gibi o da bastonla gezmiyor muydu? Ha Atatürk, ha O...(!)

  Atatürk ve arkadaşları, Kurtuluş Savaşı sırasında bile Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına göre davranıyordu.
  Kenan EVREN, tek başına veya çok sıkışırsa Konsey üyesi arkadaşlarıyla karar alıyordu.
  Atatürk döneminde 25 yaşındaki bir genç bakan yapılıyordu ama Kenan EVREN zamanında, suçu işlediğinde 17 yaşında olduğu iddia edilen bir genç, 18 yaşında diye idam ediliyordu.
  O kadarcık kusur kadı kızında da olmaz mıydı?

  İşte, günümüzde neredeyse araya gittiğini söyleyebileceğimiz gençliğin temelleri böyle atıldı. Üniversite gençliği, büyük baskı altına alındı önce. Ardından üniversiteler, liselerde olduğu gibi disipline edilmeye başlandı. Özerklik yok edildi. Gençler, ülke sorunlarıyla ilgilenmekten uzaklaştı, marka ezberlemeye böyle başladı. Günümüzün yaşlıları veya orta yaşlıları olan bizler, o dönemde sesimizi yükseltemedik.
  Sindirildik, korktuk. Şimdi kolayca "Gençlik elden gitmiş. Gençler ülke sorunlarına yabancı. Gençler, sorumluluk almaktan kaçınıyor.
  Gençlik, yozlaşıyor" türü söylemlerde bulunan bizler, belki de o zaman ses çıkarmayışımızın veya ses çıkaramayışımızın nelere mal olduğunu hala anlayamayacak kadar düşünce yoksunuyuz.

  Birkaç yıl önce; KPSS ve YGS Sınavlarında yaşanan kopya ve şifreleme olaylarının temelinde yatan gerçek sorun budur işte. Üniversiteler, özgür ve yaratıcı, yeterli eleman yetiştiremiyor. Ne söylenirse onu yapan öğrenciler istiyoruz. Okulu bitiren o öğrenciler de, yapıcı ve yaratıcılıktan yoksun oluyor.
  ÖSYM gibi kurumların başına bile bu işin uzmanı olmayan kişiler getirilebiliyor.

  Üniversiteler özerk, gençlik özgür olmadığı sürece daha pek çok sıkıntılar, çok skandallar yaşarız.
 
Bu nedenle yarın gençlere, süslenmiş cümlelerle içi boş şeyler söyleyeceğimize, önce gençliği anlamaya yönelmeliyiz. Gençliğin bayram yapmasını gerçekten istiyorsak, bir dönem kendimizin de genç olduğumuzu ve o dönemde yaşadığımız sıkıntıları anımsayarak ona göre davranmalıyız.

  Çocuklarımız en değerli varlıklarımızsa, dünün çocukları bugünün gençliğiyse ve bugünün gençliği yarın yerimizi dolduracak olan orta yaşlılarımız, yetişkinlerimiz olacaksa aklımızı başımıza alalım.
 
Çocuklarımızı, gençlerimizi, ailemizi, ülkemizi, geleceğimizi birazcık düşünüyorsak yapalım bunu. Hatta yalnızca kendimizi düşünecek kadar bencilsek bile ne olur aklımızı başımıza alalım.

  Bizim sorumsuzluğumuz nedeniyle araya gitmeye aday konumuna getirdiğimiz gençliğimizin, araya gidecek toplum olmasına engel olmak için sizce de aklımızı başımıza almaya değmez mi? 

  Atatürk'ü gerçekten anlayanların, anlamaya çalışanların, doğru dürüst bir KPSS veya YGS sınavından bile geçiremediğimiz gençliğimiz başta olmak üzere tüm gençlerimizin, kendini genç hissedenlerin ve centilmenliğinden ödün vermeden sporculuğunu sürdürebilen iyi ahlaklı herkesin ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN. (18.05.2011)
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA