6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
 
 
image

Okunma : 5299  Tarih : 15.12.2022  E-Mail : bekirkamil@yahoo.com

 
Bekir Kamil ÇAĞLAYAN

TÜRKİYE’DE ÇOCUK OLMAK

Daha önce yazmış olduğum bir yazıda Türkiye’de kadın olmanın zorluklarını anlatmıştım. Şimdi de Türkiye’de çocuk olmanın zorluklarını anlatmak istiyorum.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, 12 yaşında evlendirilebilir, 13 yaşında anne olabilir, 14 yaşında intihar edebilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, henüz 14 yaşında imam nikahlı eşiniz tarafından odunla dövülerek koma halinde hastaneye kaldırılabilir, kaza süsü verilebilmesi için motorla üzerinizden geçilebilir.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, evlendirildiğiniz herif tarafından sokağa atılıp, kamyonet kasasında yaşamak zorunda kalıp, av tüfeğiyle canınıza kıyabilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, 12 yaşında 40 yaşında herife kuma olarak verilip, çocuk doğuramıyor diye işkenceye uğrayabilir, korkudan diliniz tutulabilir, yıllar sonra bile bu travmayı atlatamayabilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, okumak isterken tarikatların, cemaatlerin eline düşüp tacize tecavüze uğrayıp, kaçak yurtlarda çıkan yangınlarda yanarak can verebilirsiniz.

Eğer Türkiye’de çocuksanız, anneniz gözlerinizin önünde boşandığı babanız tarafından öldürülebilir, yardım çığlıklarınıza kimse koşmayabilir, annenizin gözlerinizin önünde can çekişmesini görebilirsiniz.

Son olarak eğer Türkiye’de çocuksanız, henüz daha 6 yaşındayken 29 yaşında bir sapığa verilebilir, bu utanç tablosu ne yazık ki yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Bu örnekleri çok uzatabilirim. Okurken tüyleriniz ürperdi mi? Vicdanınız sızladı mı? Tüm bunlar yaşandı mı bu ülkede, yaşandı. Ben yazarken utandım, birileri yaşarken utanmadı. Ayrıca bu olaylar yaşanırken, nedendir bilinmez hemen alelacele dosyalara gizlilik kararı uygulanıyor, yayın yasağı getiriliyor. Ne yazık ki biz bu olayları cesur bir avuç gazeteci ve sansür uygulayamadıkları sosyal medyadan öğrenmek durumunda kalıyoruz.

Çocuklarına bayram ilan eden Dünya’nın ilk ve tek ülkesi işte bu hale getirildi. Nerden, Nereye?

Fakat kimse umutsuzluğa kapılmasın, çocuklar yeniden özgürce oynayacak, güven içerisinde büyüyecek, kahkahalarla gelecek kaygısı olmadan yaşayacaklar. Buna yürekten inanıyorum.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA