21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
 
 
image

Okunma : 532  Tarih : 15.09.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Anayasayı, Ben mi Değiştireceğim Arkadaş?

ANAYASAYI BEN Mİ DEĞİŞTİRECEĞİM, ARKADAŞ?
  Genel Seçimlerden birkaç ay önce, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu –hiç gereği yokken- başörtüsü için yasal düzenleme çağrısı yaptı.
  O çağrıya karşılık olarak; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da “Yasa Değişikliği öyle olmaz, böyle olur” diyerek anayasanın değiştirilmesini önerdi.
  Birkaç gün karşılıklı laf üretildikten sonra, Anayasa tartışması rafa kaldırılmıştı.
  Cumhurbaşkanımız, anayasa değişikliğini tekrar gündeme taşıdı.
  Bu yüzden; ülkemizin gündemi, geçim sıkıntısı iken –bir anda- “Şimdi Tasa, Anayasa” oluverdi.
  Yeni bir anayasa yapmak veya anayasada köklü değişiklikler yapmak isteyenler “Nasıl bir anayasa düşündüğünü” keşke, seçimden önce dile getirseydi ve biz seçmenler oyumuzu ona göre kullansaydık.
  Anayasa değişikliği, sık sık gündeme gelse de; siyasi parti temsilcilerinin, bir araya gelip ortak bir noktada buluşarak –maddeleri ve içeriği- yıllarca tartışılmadan uygulanacak bir anayasa veya anayasa değişikliği yapacağına inanmadığım için 25.08.2015 tarihinde yayınlanan yazımı, tekrar yayınlıyorum.
  Anayasalar, adından da anlaşılacağı gibi bir toplumun temel yasasıdır ve diğer yasalar o anayasaya uygun olmak zorundadır.
  Yalnız yasalar değil yasayı uygulayanlar başta olmak üzere o ülkede yaşayan herkes o anayasanın kurallarına uymak zorundadır.
  Ancak benim ülkemde bir başbakan çıkıp “Anayasayı bir kez ihlal etsek bir şey olmaz” diyebilir. Tıpkı bir cumhurbaşkanının “Fiilen anayasa hükümleri geçersiz kalmıştır. Bu nedenle, bir an önce yasaların fiili duruma uydurulması zorunludur” anlamına gelen şeyler söylemesi gibi.
  Çünkü şairin dediği gibi “Bir başkadır benim memleketim
  Benim bildiğim kadarıyla halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Kenan Evren’dir ama nedense bir kısım medya başta olmak üzere sayın cumhurbaşkanımız ve pek çok siyaset adamı “Halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyor.
  Söylenen başka bir şey de “Cumhurbaşkanının arkasında halk desteği var” söylemi.
  Sanki bundan önceki cumhurbaşkanlarının arkasında halk desteği yokmuş gibi.
  Askeri darbelerden sonra emrivaki ile gelen cumhurbaşkanları dışında tüm cumhurbaşkanlarını halkın temsilcileri olan parlamenterler seçmedi mi?
  Parlamenterler, halkın kendisi olmasa da temsilcileri değil mi?
 
Ülkemiz, Yasama-Yürütme-Yargı erklerine saygılı demokratik yaşama geçtikten sonra öyle veya böyle anayasalarımız oldu.
  1961 Anayasası, kimi çevrelere göre topluma, bol geldiği için 1971 de kısmen değiştirildi. 1982’de de tamamen ortadan kaldırıldı.
  1982 Anayasası yapılırken; hukukçuların anayasa maddelerini enine boyuna tartışmalarına fırsat verilmeden, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından atanan birkaç hukukçu tarafından alelacele ve düz mantıkla yapıldığı için pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.
  Hala tartışılıyor olmasının nedeni de bu olsa gerek.
  O günün koşullarında 1982 Anayasası, %92 gibi bir halkoyuyla kabul edildi. O günden bu yana yaklaşık 160 maddesi değiştirildi.
 
1982 yılından bu yana ülkemiz o anayasa veya o anayasanın değiştirilen maddelerine göre yönetildi.
  Hatta bir kaç ay sonra o anayasa hükmü gereğince yeniden seçim yapacağız.
  Bu anayasadan hala her kesim şikayetçi. O kadar anayasa değişikliği yapıldığı halde hala şikayetçi olunan maddeler bulunmasını anlayamıyorum.
  Yeni gelinin "Hem ağlar hem giderim" demesi gibi hem bu anayasadan hep şikayetçi olanları hem de o anayasaya yaslanıp seçilerek milletvekili, bakan, başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanı olanları anlayamıyorum.
  Anayasayı ben mi değiştireceğim, arkadaş?
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA