6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
 
 
image

Okunma : 502  Tarih : 15.09.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Anayasayı, Ben mi Değiştireceğim Arkadaş?

ANAYASAYI BEN Mİ DEĞİŞTİRECEĞİM, ARKADAŞ?
  Genel Seçimlerden birkaç ay önce, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu –hiç gereği yokken- başörtüsü için yasal düzenleme çağrısı yaptı.
  O çağrıya karşılık olarak; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da “Yasa Değişikliği öyle olmaz, böyle olur” diyerek anayasanın değiştirilmesini önerdi.
  Birkaç gün karşılıklı laf üretildikten sonra, Anayasa tartışması rafa kaldırılmıştı.
  Cumhurbaşkanımız, anayasa değişikliğini tekrar gündeme taşıdı.
  Bu yüzden; ülkemizin gündemi, geçim sıkıntısı iken –bir anda- “Şimdi Tasa, Anayasa” oluverdi.
  Yeni bir anayasa yapmak veya anayasada köklü değişiklikler yapmak isteyenler “Nasıl bir anayasa düşündüğünü” keşke, seçimden önce dile getirseydi ve biz seçmenler oyumuzu ona göre kullansaydık.
  Anayasa değişikliği, sık sık gündeme gelse de; siyasi parti temsilcilerinin, bir araya gelip ortak bir noktada buluşarak –maddeleri ve içeriği- yıllarca tartışılmadan uygulanacak bir anayasa veya anayasa değişikliği yapacağına inanmadığım için 25.08.2015 tarihinde yayınlanan yazımı, tekrar yayınlıyorum.
  Anayasalar, adından da anlaşılacağı gibi bir toplumun temel yasasıdır ve diğer yasalar o anayasaya uygun olmak zorundadır.
  Yalnız yasalar değil yasayı uygulayanlar başta olmak üzere o ülkede yaşayan herkes o anayasanın kurallarına uymak zorundadır.
  Ancak benim ülkemde bir başbakan çıkıp “Anayasayı bir kez ihlal etsek bir şey olmaz” diyebilir. Tıpkı bir cumhurbaşkanının “Fiilen anayasa hükümleri geçersiz kalmıştır. Bu nedenle, bir an önce yasaların fiili duruma uydurulması zorunludur” anlamına gelen şeyler söylemesi gibi.
  Çünkü şairin dediği gibi “Bir başkadır benim memleketim
  Benim bildiğim kadarıyla halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Kenan Evren’dir ama nedense bir kısım medya başta olmak üzere sayın cumhurbaşkanımız ve pek çok siyaset adamı “Halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyor.
  Söylenen başka bir şey de “Cumhurbaşkanının arkasında halk desteği var” söylemi.
  Sanki bundan önceki cumhurbaşkanlarının arkasında halk desteği yokmuş gibi.
  Askeri darbelerden sonra emrivaki ile gelen cumhurbaşkanları dışında tüm cumhurbaşkanlarını halkın temsilcileri olan parlamenterler seçmedi mi?
  Parlamenterler, halkın kendisi olmasa da temsilcileri değil mi?
 
Ülkemiz, Yasama-Yürütme-Yargı erklerine saygılı demokratik yaşama geçtikten sonra öyle veya böyle anayasalarımız oldu.
  1961 Anayasası, kimi çevrelere göre topluma, bol geldiği için 1971 de kısmen değiştirildi. 1982’de de tamamen ortadan kaldırıldı.
  1982 Anayasası yapılırken; hukukçuların anayasa maddelerini enine boyuna tartışmalarına fırsat verilmeden, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından atanan birkaç hukukçu tarafından alelacele ve düz mantıkla yapıldığı için pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.
  Hala tartışılıyor olmasının nedeni de bu olsa gerek.
  O günün koşullarında 1982 Anayasası, %92 gibi bir halkoyuyla kabul edildi. O günden bu yana yaklaşık 160 maddesi değiştirildi.
 
1982 yılından bu yana ülkemiz o anayasa veya o anayasanın değiştirilen maddelerine göre yönetildi.
  Hatta bir kaç ay sonra o anayasa hükmü gereğince yeniden seçim yapacağız.
  Bu anayasadan hala her kesim şikayetçi. O kadar anayasa değişikliği yapıldığı halde hala şikayetçi olunan maddeler bulunmasını anlayamıyorum.
  Yeni gelinin "Hem ağlar hem giderim" demesi gibi hem bu anayasadan hep şikayetçi olanları hem de o anayasaya yaslanıp seçilerek milletvekili, bakan, başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanı olanları anlayamıyorum.
  Anayasayı ben mi değiştireceğim, arkadaş?
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA