23 Temmuz 2024 Salı

16:59   AYLIN NAZLıAKA: "SOYADı DAYATMASı 9. YARGı PAKETINDEN ÇıKARTıLDı"   16:26   TBMM`DE SOKAK HAYVANLARı ILE ILGILI KANUN TEKLIFI GÖRÜŞMELERINDE "TELEVIZYON" TARTıŞMASı...   15:55   CHP`LI BELEDIYELERDE "EMEKLI HALK KART" UYGULAMASı IÇIN TARIH BELLI OLDU...   15:04   MILLI YÜZÜCÜ ALPER SUNAÇOĞLU, HAYVANLARA "ÖTANAZI" TEKLIFINI PROTESTO ETMEK IÇIN AÇLıK GREVINE BAŞLAYACAĞıNı AÇıKLADı   13:49   CHP IL BELEDIYE BAŞKANLARı TOPLANTıSı, 1-3 AĞUSTOS`TA BURDUR`DA YAPıLACAK   13:21   SILIFKE BELEDIYE BAŞKANı TURGUT: "ASFALTSıZ YOL, HIZMET ALMADıK MAHALLE BıRAKMAYACAĞıZ"   13:05   MESKİ`DEN DIJITAL DÖNÜŞÜM ATAĞı   12:30   YENIŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı ÖZYIĞIT, AŞURE ETKINLIĞINE KATıLDı   10:58   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER, AŞURE ETKINLIĞINE KATıLDı   09:26   MERSIN BÜYÜKŞEHIR KENT ORTESTRASı`NıN KONSERLERI DEVAM EDIYOR   01:49   BIDEN`ıN ADAYLıKTAN ÇEKILMESI, BERABERINDE BIRÇOK YENI SORU VE TARTıŞMA GETIRDI...   01:17   ÖZGÜR ÖZEL ERKEN SEÇIM ÇAĞRıSıNı YINELEDI   01:11   CHP`LI BAŞARıR`DAN, PERINÇEK`E SERT TEPKI: "KANDIL PÜSKÜLÜ, ÇENENI KES"   01:08   AKBELEN NÖBETI`NIN 3`ÜNCÜ YıLı... İKIZKÖY MUHTARı IŞıK: “AKBELEN`I YOK ETTILER AMA NIYETLERI SADECE AKBELEN DEĞIL. DAHA YOK EDILECEK 30 KÖY VAR”   20:03   CHP LIDERI ÖZEL`DEN SURUÇ KATLIAMı`NDA YAŞAMıNı YITIRENLER IÇIN ANMA MESAJı   18:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI, KıBRıS BARıŞ HAREKATı`NıN 50`NCI YıLı DOLAYıSıYLA YEMEK PROGRAMı DÜZENLEDI   17:59   VAHAP SEÇER, CHP MERSIN KADıN KOLLARı İL KONGRESI`NE KATıLDı   09:24   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN YAZ DÖNEMI VOLEYBOL KURSLARıNA YOĞUN ILDI   16:12   FURKAN APARTMANı DAVASıNDA KARAR VERILDI   16:01   VELI AĞBABA`DAN AK PARTI`YE: ``SEÇIM VAATLERINIZIN HIÇBIRI BU YASADA YOK``  
 
     
 
 
image

Okunma : 341  Tarih : 2.07.2024  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

İnsan Olan, İnsan Yakamaz

İNSAN OLAN İNSAN YAKAMAZ
  Madımak Oteli'nde, diri diri yakılanları; yüreğim yanarak anarken, o gün orada yaşananları, şöyle özetleyebilirim:
  "Sivas ellerinde  sazım çalınır" diye türkü yakmaktan, insanlıktan çıkmış olan iğrenç yaratıkların katliam davulunu çalarak insanları, diri diri yakmak.
  02.07.1993, tam olarak budur işte.
  En ilkel dinlerden başlayarak, son din olan İslamiyete kadar olan tüm dinlere göre "Verdiği canı, ancak ve yalnız Allah alır"
  O nedenle; Allah'a inanan hiçbir kul, insan yakmaz, yakamaz.
  Allah'a inanan birinin "Çok büyük günah işleyen kullar; Allah'ın takdiri ile cehennem ateşinde, cayır cayır yanacak" diye özetleyebileceğim bir inancı vardır çünkü.
  İnsanlar da, bir şeyler yakar elbette...
  Kimileri yürek yakar, kimileri kendi yüreğini, kimileri de başını yakar.
  Kimileri çakmak yakar, kimileri sigarasını. Kimileri de mangal yakar.
  Kimileri gemileri yakar.
  Kimileri yaptığı yemeği yakar.
  Kimileri orman yakar.
  Bir de insan yakanlar var.
  Yürek yakan, kendi yüreğini yakan, çakmak yakan, sigarasını yakan, mangal yakan, gemileri yakan, yaptığı yemeği yakan insandır.
  Ormanı yakan kısmen insandır ve büyük bir hata yapmıştır.
  Ancak; insanları yakanlar, insan değildir. İnsan olan, insan yakmaz çünkü.
  Bildiğiniz gibi, son günlerde "Orman yakanları idam edelim" türü söylemler arttı.
  Acaba, orman yakanlar için "İdam cezası uygulansın" diyenler, insan yakanların "Zaman aşımı" nedeniyle özgür kaldığını biliyor mu?
  29 yıl önce; Sivas Madımak Otelinde yaşanan vahşet kadar, hatta ondan daha vahim olan, orada yaşananları, sıradan bir olay gibi göstermeye çalışanların ve sorumluluk alması gerekenlerin sorumluluktan kaçan açıklamalarıdır.
  O nedenle; yazımı, olayın ardından, yapılan birkaç açıklama ile sürdüreceğim.
  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş. Olayları, çok yakından izledim. Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmıştır. Ortada, halkla halkın çatışması yoktur. Halkla güvenlik güçlerinin çatışması yoktur. Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır.
  Başbakan Tansu Çiller: Çok şükür otel dışındaki halkımız zarar görmedi.
  Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü: Olaylara geç müdahale edilmesinde, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in de, benim kadar sorumluluğu var. 
  İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu: Aziz Nesin'in, halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir.
  Köşe yazarı Fehmi Koru: Komik hikayelere imza atan, yazar Aziz Nesin;  bu defa, izleri uzun yıllar kalacak bir trajedinin kahramanı oldu. Sivas'ta, ilk elde 35 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan arbede; O'nun, merkezinde bulunduğu, yoğun tahriklerle meydana geldi.
  İnsan, ne diyeceğini bilemiyor değil mi?

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA