28 Eylül 2022 Çarşamba

21:40   MSB: GÖLCÜK TERSANE KOMUTANLIĞIMIZDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA SÖZLEŞMELİ ER ENES BIYIK ŞEHİT OLDU   21:11   CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU`NU ZİYARET ETTİ   21:06   KILIÇDAROĞLU: “AH ERDOĞAN AH… KAFANDAKİ TİLKİLER KAÇINILMAZ OLARAK DİLİNE VURUYOR. KADIN HAKLARINA İNANMAYAN SEN, BUNU SADECE OY ALMAK İÇİN BİR İŞ GİBİ GÖRÜRSÜN”   19:19   TGC BAŞKANI OLCAYTO: SANSÜR, SADECE HABERİ, KİTABI, SİNEMAYI, SANATI ETKİLEMİYOR. GİYİMİMİZE, YAŞAM BİÇİMİMİZE KADAR DAYATILAN BİR SANSÜR SÖZ KONUSU   18:50   ŞANLIURFA`NIN ULUAĞAÇ KÖYÜNDE ÖĞRENCİLER, KOMŞU KÖYDEKİ OKULA YÜRÜYEREK GİDİP GELİYOR: “İKİ YILDIR SERVİSİMİZ YOK. KIŞIN ÇOK ZORLANIYORUZ. YETKİLİLERDEN SERVİS İSTİYORUZ”   18:49   ERDOĞAN: YILBAŞINDA TÜM KESİMLERİN GELİRLERİNİ CİDDİ ŞEKİLDE YÜKSELTEREK REFAH KAYBINI GİDERMEKTE KARARLIYIZ   18:37   GENEL İŞ`TEN KEMAL KILIÇDAROĞLU`NA ZİYARET   18:27   EGM: MERSİN`DEKİ TERÖR SALDIRISIYLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPAN 22 SOSYAL MEDYA KULLANICISI HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI   18:10   RİZE`DE GAZETECİ GENÇAĞA KARAFAZLI`NIN YARGILANDIĞI DAVANIN DURUŞMASI 20 ARALIK`A ERTELENDİ   18:02   ABDURRAHMAN TUTDERE, SİNCİKLİ DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİNE DİKKAT ÇEKTİ: "NEDEN MUHAMMED MUSTAFA`YI KIŞIN SOĞUĞUNDA KONTEYNERE MECBUR BIRAKIYORSUNUZ?"   17:50   KILIÇDAROĞLU: GÖLE`DE MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİYLE BÖLGEDEKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM   17:50   TBB BAŞKANI SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİNİN GÜNLÜK SİYASİ HESAPLARA ALET EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”   17:42   VELİ AĞBABA: "SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE SERBEST BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? BU TERÖRİST, PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ YÜRÜTÜLÜRKEN SERBEST BIRAKILMIŞ"   17:31   OYA ERSOY: "MAHSA AMİNİ`NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN PROTESTO EDİLMESİ ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ`NÜ NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?”   17:30   MSB: SURİYE`NİN KUZEYİNDE SALDIRI HAZIRLIĞINDA OLDUĞU TESPİT EDİLEN VE TACİZ ATEŞİ AÇAN 13 PKK/YPG`Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ   17:18   ÜRETİCİLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`A "ELEKTRİK" TEPKİSİ: "ÇİFTÇİLER ELEKTRİK DESTEĞİ İSTİYOR"   17:15   SES MALATYA ŞUBESİ`NDEN `PROMOSYON` EYLEMİ: “ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEN BANKALARIN ELDE ETTİĞİ KÂRDAN PAYIMIZI İSTİYORUZ"   16:55   GENÇLER! İYİ Kİ MERSİN’E GELDİNİZ   16:53   KILIÇDAROĞLU İLE UYSAL BİR ARAYA GELDİ. KILIÇDAROĞLU MERSİN`DEKİ SALDIRIYI KINADI: "İNSANLIK SUÇUNA KARŞI ORTAK TAVIR TAKINMAK DA SİYASETÇİ OLARAK BİZİM GÖREVİMİZ"   16:36   MUSTAFA SARIGÜL: TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI , GÜÇLÜ BİR MECLİS VE BAĞIMSIZ YARGIDAN YANAYIZ  
 
     
   

TÜRK İŞARET DİLİ EĞİTMENİ GÖKMEN KELEŞ: NE YAZIK Kİ HÂLÂ SAĞIR DOĞAN BİR ÇOCUĞA `ZİHİNSEL ENGELLİ` DİYEN DOKTORLAR VAR


Bakırköy Gençlik Meclisi üyesi üniversiteli öğrenciler, farkındalık yaratmak için özel bir koro oluşturdu. İşaret dili ile yaptığı gösteriler büyük beğeni toplayan öğrenci korosu, 30 Ağustos`ta sergilemeyi planladığı performans için hazırlıklarını sürdürüyor. Türk işaret dili eğitmeni Gökmen Keleş, “Bakırköy Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak amacımız işaret diline dikkat çekebilmek ve daha fazla sesimizi duyurmak. Ne yazık ki hâlâ sağır doğan bir çocuğa ‘zihinsel engelli` diyen doktorlar bile var” dedi.

 

Tarih : 8 Ağustos 2022 Pazartesi 19:24   Okunma : 221

Bakırköy Gençlik Meclisi üyesi üniversiteli öğrenciler, farkındalık yaratmak için özel bir koro oluşturdu. İşaret dili ile yaptığı gösteriler büyük beğeni toplayan öğrenci korosu, 30 Ağustos`ta sergilemeyi planladığı performans için hazırlıklarını sürdürüyor. Türk işaret dili eğitmeni Gökmen Keleş, “Bakırköy Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak amacımız işaret diline dikkat çekebilmek ve daha fazla sesimizi duyurmak. Ne yazık ki hâlâ sağır doğan bir çocuğa ‘zihinsel engelli` diyen doktorlar bile var” dedi.

Bakırköy Kent Konseyi Gençlik Meclisi, farkındalık yaratmak için işitme engelli bireyler ile ilgili özel bir koro oluşturdu. Üniversite öğrencilerinden oluşan işaret dili eğitim korosu, 13 kişiden oluşuyor. Bakırköy Kent Konseyi çatısı altında her hafta toplanan grup, 30 Ağustos`ta yapılması planlanan performans için hazırlıklarını sürdürüyor.

“KONSERLERLE FARKINDALIĞI YAYMAK İSTİYORUZ”

Farkındalık yaratmak için Gençlik Korosu olarak Türkiye genelinde konserler vermeyi hedeflediklerini belirten Bakırköy Kent Konseyi Başkanı Halim Kızılırmak, şunları söyledi:

“Genç arkadaşlarımızla ve hocamızla bir araya gelerek farkındalığı Bakırköy`den tüm Türkiye`ye yaymak istiyoruz. Biliyorsunuz Bakırköy, Türkiye`nin ilklerinin merkezidir. Burada da öncülük yapmak istedik. Kent konseylerinin kendilerine göre işlevleri vardır. Bizim Kent Konseyimiz ve Gençlik Meclisimiz, ağırlıklı olarak özel bireylerle ilgili büyük çalışmalar yapmak için burada. Bu çalışmalar daha da genişleyecek, daha da büyüyecek. Türkiye bazında konserler düzeyine kadar çıkacağına inanıyoruz.” 

“BEN DE BİR KOKLEAR İMPLANT KULLANICISIYIM”

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) Başkanı ve Bakırköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Pelin Atik, "Koklear implant kullanan bir işletme engelliyim. İşitmesini sonradan kaybetmiş bir işitme engelli olarak, sağır bireylerin ve işitme engelli bireylerin hayatın içinde olduklarını vurgulamak ve tüm toplumda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

“NE YAZIK Kİ HÂLÂ SAĞIR DOĞAN BİR ÇOCUĞA ‘ZİHİNSEL ENGELLİ` DİYEN DOKTORLAR BİLE VAR”

Türk işaret dili eğitmeni Gökmen Keleş de yedi yıldır bu işi yaptığını belirterek şunları söyledi:

"İlk başlarda sadece vakıflarda ve derneklerde bir sosyal proje olarak ve gönüllü olarak çalışmak istediğim için bu işe başlamıştım. Bu kadar profesyonel olup böyle büyük bir ekibimiz olacağı hiç aklıma gelmemişti. Bakırköy Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak, işaret diline dikkat çekebilmek, farkındalık yaratmak, daha fazla sağır camiasına ve engelli camiasına hizmet edebilmek adına böyle bir işe başladık. Bakırköy Kent Konseyi`yle bütün sağır camiasına daha çok destek olmak istiyoruz. Bunun yanında farklı projelerimiz de olacak. `Bizim yolumuz farkında olmak, farklı olmaktır` diyerek yola çıktık. İşaret dilinin derslerini almaya başladıktan sonra çok fazla sesimizi duyuramadığımızı hissettim. Daha fazla kesimin sağır camiasıyla iletişime geçebilmesi için işaret dilini nasıl daha fazla yayabiliriz, daha fazla gösterebiliriz diye düşünürken bir koro kurarsak sesimizi daha fazla duyuracağımıza inandık. Şu anda bütün arkadaşlarımız üniversite öğrencisi. Mezun olanlarımız da var arasında ama hepsi gençlerden oluşuyor. Her kesime hitap edeceğiz.

ÇOCUKLARLA DA PROJE YAPMAK İSTİYORUZ: Belki daha farklı bir yaş grubuyla da devam edebiliriz. Onlar için de küçük çocuklarla, daha ilkokul seviyesindeki çocuklarla da proje yapmak istiyoruz. Çok kolay bir dil değil. Bir kere her şeyden önce işaret dili evrensel bir dil değil. Ülkemizde yöresel farklılıklar gösterebiliyor. Yani aksan dediğimiz, şive dediğimiz şey gibi İstanbul`da kullanılan bazı işaretler Anadolu`da veyahut da Karadeniz`de farklı kullanılabiliyor. Alışma süreci, ellerinin koordinasyonu gibi zorluklar çekiyoruz ama yani çok keyifli ve çok zevkli olduğu için hızlı ilerleyebiliyoruz. Amacımız daha fazla sesimizi duyurmak, toplumun dikkatini çekmek. Ne yazık ki hâlâ sağır doğan bir çocuğa ‘zihinsel engelli` diyen doktorlar bile var.” 

“27 YILDIR İLKÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ EĞİTİM DESTEĞİ VERİYORUZ”

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Bakırköy Ferit Aysan Eğitim Parkı Yöneticisi, Bakırköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Gönül Orhan da “Vakfımızda 27 yıldır ilköğretim çağındaki çocuklara ücretsiz eğitim desteği veriyoruz. Kent Konseyi olarak, yaptığımız bu projede de hocamızın desteğiyle işitme engelli çocuklarımıza karşı farkındalık yaratmak istedik. Ve Kent Konseyi ile birlikte iş birliği içerisinde yapabilirsek Eğitim Gönüllüleri Vakfı olarak da çocuklarımızı bu projeye dahil etmek istiyoruz. Çocuklarımıza daha ilkokul çağından itibaren bu eğitimlerin verilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“İŞARET DİLİ SAĞIR BİREYLERLE İLETİŞİMSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRIYOR”

Bakırköy Gençlik Meclisi üyesi üniversiteli gençler, işitme engellileri anlama, ilgi ve alakanın oluşturulması açısından işaret dilini hem öğreniyorlar hem de sosyal sorumluluk projesine imza atıyorlar. Şarkılara tercümanlık yapan gençlik meclisi üyeleri, Fazıl Say`ın “İnsan İnsan” şarkısını koro halinde canlandırırken şarkıcı ve bestekar Kayahan ve İpek Acar`ın “Seninle Her Şeye Varım Ben” şarkısını Buse Ayan ile Berkan Kartal Güdücü düet eşliğinde, Edis Görgülü`ye ait olan “Martılar” şarkısını Berkan Kartal Güdücü, Cem Adrian`ın seslendirdiği “Sen Gel Diyorsun” şarkısını Mustafa Kemal Baloğlu, “Gel Ya Da Git” parçasını da Gamze Akbulut işitme engelliler için ekranlara taşıdı.

Bakırköy Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, birbirleriyle soru-cevap şeklinde farklı bir bakış açısı ile toplumun daha duyarlı hale gelebilmesi için hazırladıkları videoyu da basınla paylaştı. Videoda yer alan Gençlik Korosu üyesi Sude Nezihe Şen`in yönelttiği sorular ve diğer koro üyelerinin yanıtları şöyle:

Sude Nezihe Şen: İşaret dili öğrenmeden önce ve sonda kendinde ne fark ettin? Bu ekiple bu sosyal projenin içinde yer almak nasıl bir şey, ne hissediyorsun?

Eylül Şevval Akboyun: İşaret dilinin hayatımın bir parçası olduğunu fark ettiğimde kendimi daha çok gelişmiş hissettim. İşaret dili hayatıma girdikten sonra sağır olmak artık bir engel değildi. Bunun bir kültür, bir yaşam tarzı olduğunu fark ettim ve işaret dili önümü açtı açıkçası. Çok enerjik ve cana yakın bir ekibimiz var. Projelerimiz ve çalışmalarımız hem eğitici hem de çok dinamik. Bu nedenle bu ekipte yer almaktan mutluluk duyuyorum. Ne hissediyorum? Çok güzel hissediyorum aslında. Sağır bireylerin dilinden anlayabilmek, onlarla konuşabilmek, bizzat iletişime geçebilmek beni çok mutlu ediyor.

Sude Nezihe Şen: Ailende sağır birey var mı, neden işaret dilini öğrenmek istedin?

İrem Opan: Ailemde sağır bir birey yok ama toplumda var olduklarını bildiğim için işaret dilini öğrenmek istedim. İletişim yeme içme gibi temel bir ihtiyaç olduğundan sağır bireylerle iletişimsizlik sorununu ortadan kaldırmak, işaret dilini öğrenmekten geçiyor. Beni motive eden şey de buydu aslında. Bana göre karşıdaki insanın birbirini anlaması, doğru iletişim kurabilmesi çok önemli ve özel bir şey. Bu nedenle ben de artık sağır bireyle karşılaştığında nasıl iletişim kuracağımı bildiğim için bu beni çok mutlu ediyor.

Sude Nezihe Şen: Bu ekibe katılan yeni arkadaşlarımızdansın. Neden bu ekibe dahil olmak istedin?

Sevcan Aksoy: İşaret diline olan ilgimi bilen ve kendisi de uzun zamandır işaret dili eğitimi içerisinde yer alan arkadaşlarımın çalışmalarını izleyerek bu eğitimin çok faydalı olduğunu gördüm. ‘Ben de bu ekibin içerisinde yer almalıyım` diyerek yola çıktım ve şu anda sizlerle birlikteyim. Okuduğum bölüm gereği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ve işitme engelliler okulunda çalışmayı düşünüyorum. Bakırköy Kent Konseyi`nin hazırlamış olduğu bu sosyal sorumluluk projesinde yer alarak hem kendimi geliştirmek hem de bu projelerde gönüllü olarak çalışmanın verdiği hazzı yaşayarak bu projede yer almaktayım. Yaş sınırı olmaksızın herkesin bu tür projelerde yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ve buna öncelik eden Bakırköy Kent Konseyi`ne çok teşekkür ediyorum.

KORO 13 KİŞİDEN OLUŞUYOR

Bakırköy Kent Konseyi Gençlik Meclisi`nin işaret dili eğitim korosu Berkan Kartal Güdücü, Buse Ayan, Enes Ayıcı, Eylül Şevval Akboyun, Gamze Akbulut, Gizem İzcioğlu, Mustafa Kemal Baloğlu, Kevser Bayraktar, Sevcan Aksoy, Mina Kaya, Sezin Kabakçı, İrem Opan ve Sude Nezihe Şen`den oluşuyor.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA