22 Mayıs 2024 Çarşamba

17:17   TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ`NDE MERSİN`İ CHP GRUBU`NUN TEKLİF ETTİĞİ LİSTE TEMSİL EDECEK   17:14   MEDYA GRUPLARININ "DİJİTAL TELİF YASASI" TALEBİNE KOMİSYON ÜYESİ MİLLETVEKİLLERİNDEN "BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM GEREKİR" İTİRAZI   13:33   TBMM`DE TARTIŞMA... ALİ MAHİR BAŞARIR`DAN OSMAN GÖKÇEK`E...   12:20   DEM PARTİLİLER KOBANİ DAVASI`NDA VERİLEN CEZALARI TBMM`DEN ADALET BAKANLIĞI`NA YÜRÜYEREK PROTESTO ETTİ   11:55   CHP`Lİ GÜLCAN KIŞ`TAN BAKAN ŞİMŞEK`E SESLENDİ   09:26   BÜYÜKŞHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER, MERSİN ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET TÖRENİ`NE KATILDI   01:57   FAHİŞ FİYAT ARTIŞI VE STOKÇULUK CEZALARININ ARTIRILMASINI DA İÇEREN KANUN TEKLİFİNİN 10 MADDESİ, GENEL KURUL`DA KABUL EDİLDİ   01:07   ERDOĞAN, 1990 TARİHLİ ‘SEFERBERLİK VE SAVAŞ HALİ TÜZÜĞÜ`NÜ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRDI   23:37   DEM PARTİLİ BOZAN`IN, KOBANİ OLAYLARIYLA İLGİLİ ERDOĞAN`I HEDEF ALAN SÖZLERİNE, AKP`LİLER TEPKİ GÖSTERDİ   21:48   FENERBAHÇE`DEN DERBİNİN ARDINDAN YAŞANANLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA   15:47   ETEM ÇALIŞKAN, BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ   15:42   FENERBAHÇE`DEN 3 İSİM İFADEYE ÇAĞIRILDI   14:38   CHP GRUP TOPLANTISI... ÖZGÜR ÖZEL, BAHÇELİ`YE DÖRT SORUYLA KARŞILIK VERDİ   14:01   YENİŞEHİR BELEDİYESİNDEN KENTİN EN YOĞUN BÖLGESİNDE 3 HİZMET BİRDEN    13:55   TOROSLAR BELEDİYESİ’NDE, KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU   13:10   10 EKİM ANKARA KATLİAMI DAVASI AVUKAT KOMİSYONU`NDAN AYM`NİN KARARINA TEPKİ   12:19   21 MAYIS 1864 ÇERKES SÜRGÜNÜ`NÜN 160. YILI... KAFKAS VE ÇERKES DERNEKLERİ ANMA PROGRAMI DÜZENLEYECEK   11:46   ALİ YERLİKAYA`DAN `FETÖ` OPERASYONU AÇIKLAMASI: "28 İLDE DÜZENLENEN `KISKAÇ-16` OPERASYONLARINDA 46 ŞÜPHELİ YAKALANDI"   11:19   AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU: "MADEN İŞLETME SAHASI GENİŞLETİLMEYE DEVAM EDERSE ORMANSIZ KALACAĞIZ"   10:29   KAMU ALACAKLARINDA GECİKME ZAMMI ORANI YÜZDE 4,5`E ÇIKARILDI  
 
     
   

TBMM, ÖZEL GÜNDEMLE TOPLANDI... ERHAN USTA: PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞÜN YENİ ANAYASA İÇİN ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU YÖNDE ATILACAK ADIMLARA DESTEK OLACAĞIZ


İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu`nun 23 Nisan Özel Oturumu`nda yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, "Parlamenter sisteme dönüşün ve güçlü bir meclisin yeni sivil anayasa için önemli bir başlangıç olacağını düşünmekteyiz ve bu yönde atılacak adımlara da Anayasa`nın ilk 4 maddesi ve 66. maddeyi değiştirmemek kaydıyla destek olacağımızı belirtiyoruz. Bizim önceliğimiz, güçlü bir meclis yaratmak amacıyla, yeni anayasa çalışmalarında bahsettiğimiz şartlar altında bir uzlaşı zemininin oluşturulmasına gereken katkıyı sunmak olacaktır” dedi.

 

Tarih : 23 Nisan 2024 Salı 16:42   Okunma : 157

(ANKARA)- İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu`nun 23 Nisan Özel Oturumu`nda yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, "Parlamenter sisteme dönüşün ve güçlü bir meclisin yeni sivil anayasa için önemli bir başlangıç olacağını düşünmekteyiz ve bu yönde atılacak adımlara da Anayasa`nın ilk 4 maddesi ve 66. maddeyi değiştirmemek kaydıyla destek olacağımızı belirtiyoruz. Bizim önceliğimiz, güçlü bir meclis yaratmak amacıyla, yeni anayasa çalışmalarında bahsettiğimiz şartlar altında bir uzlaşı zemininin oluşturulmasına gereken katkıyı sunmak olacaktır” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM`nin açılışının 104. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplanan Meclis Genel Kurulu`nda konuştu. Usta, özetle şunları dile getirdi:

"SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MECLİS DARBE DÖNEMLERİNDE BİLE GÖRÜNMEYEN GÜÇ VE İTİBAR KAYBI YAŞAMIŞTIR"

"Bugün tabii ki coşkuluyuz, heyecanlıyız ancak aynı zamanda hüzünlüyüz, kırgınız. Aziz Atatürk`ün memleket uçurumun kenarında, çöküşün pençesindedir sözleri ile tarif ettiği şartlarda bile millet iradesini Türk milletinin istiklalini en güçlü şekilde temsil eden Meclis`imiz kuruluşundan beri olmadığı kadar güçsüz, yetkileri elinden alınmış, itibarı sarsılmış durumdadır. Milletin iradesi memleketin idaresine nüfuz edemediği için milletin kahir çoğunluğu yoksullar ve yoksunluk çekerken mutlu bir azınlık azgın bir savurganlık içinde yaşamaktadır. Bu duruma rağmen asla umutsuz değiliz. Umutluyuz, çünkü bu Meclis kuruluşundan itibaren 1921 ve 1924 Anayasalarını kendisi yapabilmiştir. Gazi Meclis`imiz defalarca millet iradesi gasp edilerek kerameti kendinden menkul sözde kurucu Meclis ve heyetlerce hazırlanarak milletimize dayatılan anayasaları parlamenter sistem içerisinde defalarca değiştirerek darbelerin izlerini silme iradesi göstermiştir. OHAL şartlarındaki bir referandum sonucu yapılan sistem değişikliği ile Meclis darbe dönemlerinde bile görünmeyen güç ve itibar kaybı yaşamıştır.

"İYİ PARTİ KAPSAMLI EKONOMİ PLANIYLA HALKIN FETRET DÖNEMİNDEN ÇIKIŞININ UMUDU OLDUĞUNU GÖSTERECEK"

Türk milleti en zor şartlarda eline aldığı iradesini hiçbir şartta bırakmayacağını son iki seçimde de eşsiz bir ferasetle tüm siyasi partilere verdiği mesajla göstermiştir. Bu mesajlardan en önemlisi millet iradesinin odağı siyasi merkezin yeniden inşa edilmedir. Değişim mesajını alan ve kongre sürecine giren İYİ Parti oluşturacağı kadrolarla siyasi programla ve kapsamlı ekonomi planıyla halkın fetret döneminden çıkışının umudu olduğunu gösterecektir. Cumhuriyet`in ikinci yüzyılında hala eğitim hakkına eşit ve evrensel erişimi sağlayamadığımız, yatağa aç giren ama kimseye derdini anlatamayan çocuklarımız varken Gazze`deki, Doğu Türkistan`daki çocuklara nasıl umut olabiliriz?

"YENİ VE SİVİL BİR ANAYASA YAPILMASI MÜMKÜN"

Seçmen yani milletimiz yoksulluğa, yolsuzluğa, adaletsizliğe ve en önemlisi de samimiyetsizliğe, `Yeter söz milletindir` diyerek karşı çıkmış ve `Ya kendinizi değiştirirsiniz ya da ben sizi değiştiririm` demiştir. İşte İYİ Parti olarak böylesine bir ortamda yeni ve sivil bir anayasanın yapılmasının mümkün olduğunu, ancak bunun mevcut siyasi kamplaşmanın bir ucunda yer alan bir yapı tarafından gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını değerlendiriyoruz.

"YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI 21. YÜZYILIN ŞARTLARI TEMEL ALINARAK YAPILANDIRILMALI"

Ayrıca, parlamenter sisteme dönüşün ve güçlü bir meclisin yeni sivil anayasa için önemli bir başlangıç olacağını düşünmekteyiz ve bu yönde atılacak adımlara da anayasanın ilk 4 maddesi ve 66. maddeyi değiştirmemek kaydıyla destek olacağımızı belirtiyoruz. Yeni anayasa çalışmaları 21. Yüzyılın şartları temel alınarak yapılandırılmalıdır. Aynı zamanda milli ve manevi değerlerimizi koruyup, bu kazanımlarımızı cihanşümul medeniyet değerleri haline getirmek, hem demokratlığın hem de milliyetçiliğin gereğidir. Toplumda bu anlamda bir formül geliştirmek ve uzlaşmayı başarmak ancak bu değerlere sahip, yetkin ve yeterli kadrolar ile mümkündür. Bu kadrolara hem sahibiz hem de geliştirmeye talibiz.

"BAHSETTİĞİMİZ ŞARTLAR ALTINDA, YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINDA BİR UZLAŞI ZEMİNİNİN OLUŞTURULMASINA GEREKEN KATKIYI SUNACAĞIZ"

1920`lerin TBMM`sindeki başkanlık kürsüsünün tam arkasında, `Onlar işlerini istişare ile yaparlar` ayeti asılmıştır. Bu sebepledir ki bizim için Gazi Meclis, 5 bin yıllık maziye sahip Türk Milletinin, anayasal ve egemenlik hakkını zuhur ettirecek, kökleri derinlerde olan bir ağacın son meyvesi anlamına gelmektedir. Gelin büyük bir uzlaşmayla, hep birlikte, milletin sesine kulak verelim ve milletin iradesine sahip çıkıp, milletin iradesini hakim kılalım. Bu hedef uğruna, bizim önceliğimiz, güçlü bir meclis yaratmak amacıyla, yeni anayasa çalışmalarında bahsettiğimiz şartlar altında bir uzlaşı zemininin oluşturulmasına gereken katkıyı sunmak olacaktır. Çünkü bu bizim nezdimizde gençlere ve bu bayramın armağan edildiği çocuklara borcumuzdur."

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA