6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
 
 
image

Okunma : 211  Tarih : 21.11.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Öğretmenim Çetin Ezgeç’in Ardından

ÖĞRETMENİM ÇETİN EZGEÇ’İN ARDINDAN
 
22.09.2016 günü, Serik Lisesinde Edebiyat öğretmenim olan Çetin Ezgeç'in aramızdan ayrıldığını öğrendim.
  Serik Ortaokulunda Matematik öğretmenim olan Sabahattin Erdoğdu'nun telefonuyla acı haberi öğrendiğimde, yanımdaki arkadaşın belirttiğine göre ilk tepkim "Kurusun ırmaklar, yıkılsın dağlar" demek olmuş.
  Çetin Ezgeç ve Sabahattin Erdoğdu, benim için üzerimde emeği çok olan birer öğretmen olmalarının yanında her zaman bir arkadaşım, bir ağabeyim olmuşlardı.
  Bu nedenle, birinden diğerinin ölüm haberini almak bana "Anlatılmaz, yaşanır" denilen türden bir acı ve dayanılması çok zor bir üzüntü verdi.
  Sabahattin öğretmenim başta olmak üzere kalan öğretmenlerime sağlıklı ve uzun ömürler dilerken her ne kadar ölümü yakıştıramasam da Çetin Ezgeç öğretmenime rahmet, başta ailesi olmak üzere hepimize, hepinize sabır ve dayanma gücü diliyorum.
  Güle güle Çetin öğretmenim. Bana ve tüm yakınlarınıza hakkınızı helal edin olur mu?
  İkinci dünyanızın aydınlık, yatacağınız yerin cennet olması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
  Ortaokulda okuduğum yıllarda Matematik öğretmenim olan Sabahattin Erdoğdu bana, sık sık "Sen, en iyi Matematikçilerden biri olacaksın" derdi.
  Matematik problemlerini okuyup yanıtını söylerdim çünkü.
  Liseye geçtiğim yıllarda o zamanki adıyla "Edebiyat Bölümü" olan sözel alana geçtiğimde Edebiyat öğretmenim olan Çetin Ezgeç de, bir gün bana "Cumhuriyetin ellinci yılı nedeniyle şiir yarışmasına katılmamı" söylediğinde yanıtım "Ben, şiir yarışmasına girecek bir şiir yazamam ki" olmuştu.
  Öğretmenimin ısrarıyla şiir yarışmasına katılıp üçüncü oldum.
  Daha sonra okulun duvar gazetesine yazılar yazmamı da sağlayan Çetin Ezgeç öğretmenim bana "Sende öyle bir potansiyel var ki, ileride yazar bile olursun" demişti.
  Yeni yetme bir delikanlı olan ben, bir anda havalara girdim ve Edebiyat derslerine olağanüstü bir ilgi duymaya başladım.
  Liseyi bitirip Üniversite sınavına giderken Çetin öğretmenim, başımı okşadı ve "Heyecan yapmazsan Edebiyat sorularının tamamını yaparsın" dedi.
  Sınava girdiğimde, Çetin öğretmenden çok şey öğrendiğim için olsa gerek Edebiyat soruları çok kolay geldi ve bir soruyu boş bırakıp diğerlerinin hepsini doğru yaptım.
  Sınavdan sonra öğretmenimin yanına gittim ve mahcup bir yüz ifadesiyle "Öğretmenim, soruların hepsini yapamadım. Bir soruyu boş bıraktım. Bir balıkçının adını sormuşlar çünkü" deyip ağlamaya başladım.
  Çetin Ezgeç öğretmenim, "Halikarnas Balıkçısı mı?" diye sorunca da "Siz, nereden biliyorsunuz?" diye sordum.
  O güne kadar hiç duymadığım "Halikarnas Balıkçısı" benim için "Serik Balıkçısı" gibi bir şeydi çünkü.
  Öğretmenim gülümseyerek, "O senin hatan değil Ramazan, onu ben sana öğretmedim" deyince gerçeği öğrenmiş oldum.
  Çetin öğretmenimi tanıdığım günden bu yana iletişimimiz hiç kopmamıştı.
  03.07.2008 günü, Hatay Eğitim Enstitüsü'nde birlikte okuduğumuz okul arkadaşlarımla birlikte, İskenderun Öğretmen Evi'nde kendisini ziyaret ettik.
  Köşe yazarı olduğumu öğrenince çok mutlu oldu.
  Üniversite sınavında yaşadıklarımı da konuştuk.
  O anda arkadaşlarımdan biri, "Çetin Bey, Ramazan'ı okuttuğunuz yıllarda kaç yıllık öğretmendiniz?" diye sorduğunda öğretmenim "Yeni mezundum" yanıtını verince ağzım, bir anda açık kaldı.

  "Yeni mezun bir öğretmenin, bizleri nasıl bu kadar olumlu yetiştirdiğini" sorduğumda verdiği yanıt Çetin Ezgeç'in ne denli olumlu bir insan ve ne denli iyi bir öğretmen olduğunu anlatan cinstendi.
  "Ramazan, yalnız ben değil neredeyse sizleri bu duruma getiren öğretmenlerin tamamı yeni mezundu" dediğini belirtmem yeterli sanırım.
  Söz buraya gelmişken, o günün koşullarında yeni mezun oldukları halde bizlerin okuyup bu düzeye gelmemizde emeği geçen tüm öğretmenlerime bir kez daha teşekkür ederim.
  Allah, Çetin Ezgeç öğretmenimizi aramızdan aldı. Öğretmenimizin yattığı yer aydınlık, ikinci dünyası cennet olsun.
  Kalan öğretmenlerimizin, başımızdan eksik olmamalarını isterken her birine sağlıklı ve uzun ömürler dilerim.


 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA