29 Eylül 2022 Perşembe

01:40   ERDOĞAN: ENFLASYONDAN ÖNCE FAİZE BAKIYORUM. FAİZ ORANINI YÜZDE 12`YE İNDİRDİK. YUKARI ÇIKMA YOK ARTIK, DAHA DA İNECEK   21:38   MGK BİLDİRİSİ: “YUNANİSTAN YÖNETİMİNİN BEYHUDE ÇABALARINA KARŞI MİLLETİMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİN MUHAFAZASI İÇİN ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDEKİ HER TÜRLÜ MEŞRU YÖNTEM VE ARACI KULLANMAKTAN İMTİNA ETMEYECEĞİMİZ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR”   21:25   ANKARALI KADINLARDAN İRAN`DAKİ ‘MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARINA DESTEK: “HİÇBİR KARANLIK SONSUZA KADAR SÜRMEZ”   20:56   İSTANBUL BOĞAZI GÜNEY-KUZEY YÖNLÜ OLARAK GEMİ TRAFİĞİNE AÇILDI   19:22   KARAMOLLAOĞLU`NU ZİYARET EDEN KILIÇDAROĞLU: “GÜNDEMLE İLGİLİ SAYIN GENEL BAŞKANA BİLGİ VERDİM”   19:01   ETEM ÇALIŞKAN’IN SERGİSİ, SANATSEVERLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR   18:59   BAŞSAVCI ÖZTOPRAK, MGC’Yİ ZİYARET ETTİ   18:55   LÖSEMİYLE YOLCULUK PROJESİ, LÖSEV AİLELERİNİ BULUŞTURDU   18:54   MURAT EMİR: SAĞLIK BAKANLIĞI, BU YIL DA GRİP AŞISININ TEDARİKİNDE VE DAĞITIMINDA SORUNLAR YAŞIYOR   18:50   TARSUS TSO’DA SİGORTA KOMİTESİ YENİ DÖNEM HEDEFLERİNİ KONUŞTU   18:49   SAYIŞTAY RAPORU: GÖÇ İDARESİ 2021`DE; AB PROJESİ BÜTÇESİNDEN 78 MİLYON, BM PROJESİ BÜTÇESİNDEN 30 MİLYON LİRA HARCADI   18:48   GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ   18:47   TOTALENERGİES’E İKİ YENİ DİSTRİBÜTÖR   18:45   “TERÖRÜ VE DESTEKÇİLERİNİ ŞİDDETLE, NEFRETLE KINIYORUZ”   18:43   SULTAN BOZKURT’TAN ESKİ SEVGİLİYE: “TİTANİK” BİLE SENİN KADAR BATMADI   18:41   MUTLU ÜRETİCİYE BÜYÜK KOLAYLIK    18:40   İSTANBUL BOĞAZI, DÜMENİ KİLİTLENEN GEMİ NEDENİYLE TRAFİĞE KAPATILDI   18:33   TOROSLAR ZABITASI, ÇEVRE KİRLİLİĞİNE GEÇİT VERMİYOR   18:31   VELİ AĞBABA: NE HİKMETSE BU TERÖRİSTİN KENDİLERİ TARAFINDAN SERBEST BIRAKILDIĞINI HİÇ SÖYLEMİYORLAR   18:26   SEYİT TORUN: "BUGÜN İKLİM KRİZİ ÇOK BÜYÜK DEĞİLSE, CHP`Lİ BELEDİYELER SAYESİNDE"  
 
     
   

‘İhracat Birim Değerini Artırmanın Yolu Tasarım Ve Markalaşmadan Geçiyor’


Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, küresel tedarik zincirinin yeniden yapılanması, lojistik ve navlun maliyetlerinin katlanarak artması nedeniyle ortaya çıkan yakından tedarik eğiliminde, coğrafi konum avantajıyla Avrupa moda endüstrisinin gözdesi haline gelen Türkiye’nin ihracat birim değerini artırması için tasarım ve markalaşma adımlarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

 

Tarih : 21 Aralık 2021 Salı 11:29   Okunma : 725

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, küresel tedarik zincirinin yeniden yapılanması, lojistik ve navlun maliyetlerinin katlanarak artması nedeniyle ortaya çıkan yakından tedarik eğiliminde, coğrafi konum avantajıyla Avrupa moda endüstrisinin gözdesi haline gelen Türkiye’nin ihracat birim değerini artırması için tasarım ve markalaşma adımlarını hızlandırması gerektiğini söyledi. Sektörün 16-17 dolar seviyesinde olan hazır giyim ihracat birim fiyatını markalaşma ve tasarım yatırımlarına öncelik vererek 60 dolara kadar çıkartabileceğini belirten Başkan Tekin, “Hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinde ‘Made İn Türkiye’ etiketi global pazarlarda güçlü ve aranan bir marka haline geldi. 2021 yılını 20 milyar dolara yakın ihracatla kapatacak sektörümüzün dış satımının yüzde 15’i markalı, yüzde 5’i yüksek tasarım ürünlerden oluşuyor.” dedi.

‘Avrupa Birliği’ne ortalama fiyatın üzerinde ihracat yapıyoruz’
Türkiye’nin markalı hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında en büyük avantajının son 40 yıldır Avrupa ve diğer batı ülkelerine ihracat yapması olduğunu, küresel markalara en üst kalitede yaptığı üretimle rakiplerinden pozitif ayrıştığını kaydeden Başkan Gürkan Tekin, “Avrupa Birliği pazarında hazır giyim tedarikinde ortalama ithalat birim fiyatı 18,3 avro iken Türkiye’den yapılan tedarikte bu rakam ortalama 21,4 avro düzeyinde seyrediyor. İspanya, Almanya, Hollanda ve İngiltere’den yoğun sipariş talebiyle karşı karşıyayız. Ham maddeye ve yeni yatırım için finansmana erişimde yaşanan sorunların aşılması halinde sektörümüzün moda, marka ve tasarım odaklı gelişmesiyle 20 milyar dolara yakın ihracatını kapasite büyütmeye ihtiyaç duymaksızın birkaç katına yükseltebileceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

‘Satın alma davranışlarındaki hızlı değişim markalaşma ve inovasyonu ön plana çıkardı’
Küresel ticarette değişen koşullara göre sürdürülebilir ihracat artışının katma değerli üretimle mümkün olacağını, katma değerli üretimin ise Ar-Ge, inovasyon, markalaşma ve tasarım faaliyetleriyle ortaya çıkacağını vurgulayan Başkan Gürkan Tekin, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin gelenekselleştirdiği Türkiye’nin en geniş kapsamlı tasarım etkinliği olan Design Week Türkiye’nin markalı ihracatın artırılmasına yönelik çalışmalarda önemli bir yer tuttuğunu ve hazır giyim sektörüne yeni ufuklar açtığını dile getirdi. Tüketicilerin satın alma davranışlarında yaşanan hızlı değişim nedeniyle günümüzde markalaşma ve inovasyon faaliyetlerinin hiç olmadığı kadar ön plana çıktığının altını çizen Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Bu süreçte sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklı, çevreye duyarlı ve marka değeri yüksek ihracat hedefimizde tasarım ekosisteminin gelişmesi için firmalarımızın Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarına daha fazla destek verilmesini ve teşvikler sağlanmasını bekliyoruz. Sektörümüzün bu alanlarda yapacağı yatırımlarda Eximbank kredilerinin daha fazla kullandırılmasına, Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli teminatsız kredilere ihtiyaç duyuyoruz. Hükümetimizden inovasyon, marka ve tasarım alanlarında sektörümüze güç verecek yeni destek mekanizmalarını hayata geçirmesini bekliyoruz.”

‘Kasımda bölge ihracatımız 26,2 milyon dolar’
AHKİB’in kasım ayı ihracat performansını da değerlendiren Başkan Tekin, bu ayda 3 bin 803 ton ürünü dış pazarlarda değerlendirerek Türkiye’ye 26,2 milyon dolar döviz kazandırdıklarını açıkladı. Başkan Tekin, “Kasım ayında en fazla ihraç ettiğimiz ürün gruplarında yüzde 104 artış ve 10,6 milyon dolar değer ile bayan dış giyim birinci, yüzde 31 azalış ve 5,5 milyon dolar değer ile bay dış giyim ikinci, yüzde 75 artış 3,4 milyon dolar değer ile diğer pamuklu ev tekstili üçüncü sırada yer aldı. Bölge ihracatımızda en yüksek rakamlara İspanya, Hollanda ve Almanya pazarlarında eriştik. İspanya’ya 6,3 milyon dolarlık, Hollanda’ya 4,5 milyon dolarlık, Almanya’ya 4,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.” dedi. 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA