6 Aralık 2023 Çarşamba

13:01   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT "ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE GÖNÜLLÜLERİMİZLE BİRLİKTE EMEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"   12:54   TARSUSLU KADINLAR, KADIN HAKLARI GÜNܒNDE İLK DEFA ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ   12:38   YENİŞEHİR HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI YATIRILDI   11:59   BELEDİYE ÇALIŞMALARINA MEZİTLİ GÖNÜLLÜLERİNDEN TAM DESTEK   11:50   ‘ÇOCUK MECLİSİ’ ÜYELERİ BİLİME VE SANATA DOYDU, BÜYÜKŞEHİR’İN FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ   22:32   BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT: BEŞİKTAŞ 2019 YILINA KADAR HEP SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILMIŞ BİR İLÇE”   21:30   ÖZGÜR ÖZEL, HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI ARİF YOLDAŞ ALTIOK İLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:46   FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ HAMALAİNEN: NATO`YA ÜYELİĞİMİZİ ONAYLAYAN TÜRKİYE VE DİĞER ÜYELERE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. İSVEÇ`İN NATO ÜYELİĞİNİN DE TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMASINI DİLİYORUZ   20:28   HDP İZMİR İL BİNASI`NA YÖNELİK SALDIRI… SEZGİN TANRIKULU: “HESABINI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`NİN VERMESİ LAZIM VEYA KENDİSİ ORTAK DEĞİLSE BUNUN HESABINI SORMASI LAZIM”   20:11   CHP`NİN KADIN TEMSİLİYETİNİN YETERSİZLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, TBMM GENEL KURULU`NDA AKP VE MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ   20:07   ÖZGÜR ÖZEL, CHP MANİSA İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   20:06   İYİ PARTİ KADIN POLİTİKALARI BAŞKANI YÜKSEL: "KADINLARIN TOPLUMDA EŞİT VE ADİL BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELERİ, DEMOKRASİMİZİN VE İNSAN HAKLARININ VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR"   19:26   ÖZGÜR ÖZEL, CHP AYDIN İL ÖRGÜTÜYLE TBMM`DE BİR ARAYA GELDİ   18:21   İBRHİM SANİ GÖKMEN, CHP AKDENİZ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI   18:19   DOĞAN TANIŞ, BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:15   BAYRAM YILDIRMAZ, CHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI   18:12   DENİZ DEMİR: “EKONOMİK KRİZ, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE YANSIYACAK KADAR DERİN BİR YOKSULLUK YARATTI"   18:05   BAYRAM GÜNEŞ CHP’DEN MECLIS ÜYESI ADAY ADAYı   18:03   ESKİ CHP İZMİR MİLLETVEKİLLERİ TACETTİN BAYIR VE MUSA ÇAM, ‘ÖN SEÇİM` ÇAĞRISIYLA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI`NA ADAY ADAYI OLDU   17:30   VAHAP SEÇER: MERSİN HALKINI 5. ULUSLARARASI MERSİN MARATONU İÇİN 10 ARALIK`TA ÖZGECAN ASLAN MEYDANI`NA DAVET EDİYORUM  
 
     
   

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER: "2020-2021 ÖĞRETİM YILINDA ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENİM GÖREN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI 224 BİN 48"


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer`in soru önergesine verdiği yanıtta; 2020-2021 öğretim yılında üniversitelerde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının 224 bin 48 olduğunu açıkladı. Özer, 2021-2022 öğretim yılı için yabancı uyruklu öğrencilere ait istatistiklerin ise henüz açıklanmadığını bildirdi. Gürer, “Üniversitede de yabancı öğrenci sayıları her yıl artmaktadır. Bu süreçler doğru ve sorunsuz yürütülmelidir” dedi.

 

Tarih : 27 Eylül 2022 Salı 14:18   Okunma : 300

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer`in soru önergesine verdiği yanıtta; 2020-2021 öğretim yılında üniversitelerde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının 224 bin 48 olduğunu açıkladı. Özer, 2021-2022 öğretim yılı için yabancı uyruklu öğrencilere ait istatistiklerin ise henüz açıklanmadığını bildirdi. Gürer, “Üniversitede de yabancı öğrenci sayıları her yıl artmaktadır. Bu süreçler doğru ve sorunsuz yürütülmelidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer`in Türkiye`deki yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı ve okullardaki yabancı dil eğitimiyle ilgili soru önergesine yanıt verdi. Gürer, Özer`e şu soruları yöneltmişti:

“2021 -2022 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE EĞİTİM ALAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI KAÇTIR?”

“Ülkemizde 2021 -2022 eğitim öğretim döneminde eğitim alan yabancı uyruklu öğrenci sayısı kaçtır? Mezun olan yabancı uyruklu öğrenci sayısı kaçtır?  Ülkemizde okullarda yabancı dil eğitimi alan öğrenci sayısı kaçtır? Yabancı dil derslerine rağmen okullarda öğrencilerin bu bağlamda yeterli bir eğitime erememelerinin nedenleri nelerdir? Yabancı dil eğitimin gelişimine yönelik çalışmalar yapılmakta mıdır?  Ülkemizde 2021-2022 döneminde eğitim alan mülteci çocuk sayısı kaçtır? Ülkemizde doğarak T.C. vatandaşı olan mülteci çocuklarından eğitime başlayan sayısı kaçtır?”

“2020-2021 ÖĞRETİM YILINDA ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENİM GÖREN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI 224 BİN 48”

Gürer`in sorularını yanıtlayan Bakan Özer, 2021- 2022 öğretim yılı için yabancı uyruklu öğrencilere ait istatistiklerin henüz açıklanmadığını, 2020-2021 öğretim yılında ülkedeki üniversitelerde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının ise 224 bin 48 olduğunu belirtti. Özer, 2019-2020 öğretim yılında üniversitelerden mezun olan yabancı uyruklu öğrenci sayısının ise 13 bin 417 olduğunu ifade etti. 

Önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise Gürer`in soru önergesine verdiği yanıtta; 2018-2020 eğitim öğretim yılları arasında devlet üniversitelerinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan Suriyeli öğrenci sayısının 73 bin 570, Libyalı öğrenci sayısının ise 2 bin 6 olduğunu bildirmişti.

SINIFLARA GÖRE HAFTALIK DERS SAATİ DEĞİŞİYOR

Özer, ilkokul ve ortaokullarda haftalık ders çizelgesine göre; İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça derslerinin ilkokul 2, 3 ve 4`üncü sınıflarda haftada 2`şer saat, ortaokul 5 ve 6. sınıflarda haftada 3`er saat, 7 ve 8 inci sınıflarda haftada 4`er saat okutulduğunu ifade etti. Bakan Özer, seçmeli yabancı dil dersleri olarak ise İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Çince yabancı dil derslerinin okutulduğunu belirtti. 

“YAZ OKULU EĞİTİMİNDE 4`ER HAFTALIK SÜRELER İLE HAFTADA 12 DERS SAATİ İNGİLİZCE EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR”

Yabancı dil dersinin 2012-2013 eğitim öğretim yılından başlanarak ilkokul 2`nci sınıftan itibaren okutulmaya başlandığını anımsatan Bakan Özer, “İlkokul 4. sınıf ve ortaokul 5, 6, 7 ve 8`inci sınıflarda öğrenim gören istekli öğrencilere; yaz tatillerini verimli şekilde geçirmeleri amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu kapsamında İngilizce dersi yaz okulu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerimize yönelik 4 Temmuz-28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen yaz okulu eğitiminde 4`er haftalık süreler ile haftada 12 ders saati İngilizce eğitimi verilmiştir” dedi. 

“PICTES ÖĞRETMENLERİNİN MEB KADRO BEKLENTİLERİ DE DEVAM ETMEKTEDİR”

Özer`in yanıtını değerlendiren Gürer, “Eğitimin başladığı bu süreçte öğrenci sayıları kadar on milyona yaklaşan mülteci, göç ya da farklı yollarla ülkemize gelenlerin çocuklarının eğitime erişimi ve eğitim almaları konusu da ciddi bir sorundur. AB desteği ile PICTES kapsamında 5 bine yakın eğitim veren proje görevlisi öğretmen vardır. PICTES öğretmenlerinin MEB kadro beklentileri de devam etmektedir. Üniversitede de yabancı öğrenci sayıları her yıl artmaktadır. Bu süreçler doğru ve sorunsuz yürütülmelidir” dedi.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA