19:15   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN OTOBÜS ŞOFÖRLERİNDEN DUYARLI DAVRANIŞ    18:09   TKP`Lİ GENÇLER İNCİRLİK ÜSSÜ YAKININDA NATO`YU PROTESTO ETTİ   18:07   CHP`Lİ ŞEVKİN, BİR YURTTAŞIN “AİLE BAKANLIĞI`NDA TORPİL” İDDİASINI PAYLAŞTI: “BENDEN 100 BİN İSTENDİ…”   18:02   BİNLERCE EYT`Lİ İSTANBUL MİTİNGİNDE BULUŞTU: “İKTİDAR OLAN VAAT VERMEZ, İKTİDARA İCRAAT YARAŞIR”   17:56   BTP GENEL BAŞKANI BAŞ: “ÖYLE BİR TEHLİKE BİZİ BEKLİYOR Kİ… BU ÜLKEYİ KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR”   17:28   CHP`Lİ BAŞARIR`DAN, “RİZE HAVALİMANI” AÇIKLAMASI: “3 MİLYON KAPASİTE DEDİĞİNE GÖRE, İNŞALLAH 3 MİLYON YOLCU GARANTİSİ VERMEMİŞLERDİR. YOKSA BİLECİK, MERSİN BİLET ALMAYA BAŞLASIN”   17:25   BABACAN: DEMOKRATİK SİYASETE YÖNELEN SALDIRILARI VE SİYASETÇİLERE VERİLEN HAKSIZ CEZALARI HEP BERABER GÖĞÜSLEYECEĞİZ   17:10   AİLE HEKİMLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN `BALONLU` EYLEM   17:01   CEVAT ÖNEŞ: “SELAHATTİN DEMİRTAŞ`IN T24`TEKİ YAZISINI VE AYDINLARA MEKTUBUNU ÖNEMSİYORUM”   16:28   OSMANİYELİ PAZARCI: BEN 1 AY DAYANIRIM, ÖBÜR ARKADAŞ GÜÇLÜ OLUR 2 AY DAYANIR. SONUÇ İFLAS, HEPSİ İFLAS”   16:12   ESKİŞEHİR`DE, 15 YAŞINDAKİ KIZA CİNSEL İSTİSMAR SUÇLAMASIYLA TUTUKLANAN ENİŞTE HAKKINDA DAVA AÇILDI   15:52   KILIÇDAROĞLU, 12 EYLÜL ANISINI ANLATTI: “YOLDA ASKERLER DURDURDU. EN ÜSTTEKİ KİTAP ‘İKİNCİ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI…”   15:41   İSTANBULLU SANAYİ ÇALIŞANI: TOST BİLE YİYEMİYORUZ. BİR TOST 25 LİRA. BOŞ TOST YİYORUZ. TOSTÇU BİZİ SEVİYOR, O YÜZDEN BİZE SALÇA SÜRÜYOR   15:23   ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN ENGELSİZ SOKAK FESTİVALİ   14:48   ULUSLARARASI CAMİADAN, YARGITAY`IN KAFTANCIOĞLU KARARINA TEPKİ   14:33   SMA HASTASI BAŞAK BEBEĞİN ANNESİ: KAMPANYADA YÜZDE 85`E ULAŞTIK. KALAN YÜZDE 15 İÇİN BAŞAK`I KAYBETMEYELİM   14:30   AHKİB, AKDENİZ’İN HAZIR GİYİM DEVLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ   14:21   KILIÇDAROĞLU, GEZİ DAVASI TUTUKLULARININ AİLELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ: “SIRADAN BİR OLAY DEĞİL, ÇOK SAYIDA ÖRNEĞİ VAR TARİHTE. BÜTÜN MESELE, BUNLARIN TEKERRÜR ETMEMESİYDİ”   13:56   MİTİNG İÇİN İZMİR`DEN İSTANBUL`A GİDEN EYT`LİLERİ BORNOVA BELEDİYE BAŞKANI UĞURLADI   13:46   ÇİÇEKÇİLERDEN BURUK ÇİÇEKÇİLER GÜNÜ KUTLAMASI… ÇİÇEKÇİLER FEDERASYON BAŞKANI ÇAKIR: “EKMEĞİNİ ALAMAYAN KİŞİ ÇİÇEK ALABİLECEK Mİ, ALAMAYACAK”  
 
     
 
 
image

Okunma : 697  Tarih : 13.12.2021  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Salim DOĞAN

TÜRK MİLLETİYLE KAVGA

 

Her akşam yattığında çiçek tarlalarında gezinerek uyumalısın. Sabah kalktığında insanların yüzüne gülmek için.

Salim DOĞAN

Gazeteci Yazar

Ülkem Ajans Haber Müdürü           

         TÜRK MİLLETİYLE KAVGA

            On yıldır televizyonlarda, meydanlarda, gazetelerde Türk milletiyle kavga ediyorlar. Hemen her konuyu eleştiriliyorlar. Tartışma programları düzenleyerek demokratik toplum görevini yerine getirdiklerini savunuyorlar. Uzmanı olmadıkları konularda telkinlerde bulunuyorlar. Ellerine geçen her şeyi haber diye çekinmeden aktarıyorlar. Gerçekliği araştırılmadan insanları suçlayıp tutuklatıyorlar. Olumsuz öneklerle toplum sağlığını, çocukların psikolojisi altüst ediyorlar. Kin ve nefret dolu davranışlarla topluma Yanlış model oluyorlar.

            Geçmişte yaşanan olayları irdeleyerek her gün değişik kişilerin ve kanalların yayınlarıyla millete servis etmeyi gelenek haline getirdiler. Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, olayla ilgili kulaktan dolma bilgilerle insanlara, kurumlara acımasızca saldırıyorlar. Herkes futbol takımı tutar gibi parti tutuyor.  Bir  olayla ilgili görüş açıklayan partili yanlış ta yapsa diğer partili onu savunabiliyor. Tartışılan konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olup olmadığı sorulduğunda “ben biliyorum” diyebiliyor. Tartıştığı kişi ne kadar doğruyu söylese de ona karşı çıkıyor. Kendisiyle barışık olmayan kişilikler mevki ve makam sahibi olabiliyor. Meslek seçiminde kişisel yetenekler, aldığı eğitim, yeterlilik, ulusal bilinç, yurttaşlık bilgisi dikkate alımıyor. Yapılan her yanlışı demokrası semsiyesi altında insan hakları aldatmacalarıyla savunuluyor.

            Ülke bütünlüğü hiçe sayılarak toplumun belli bir kesimine karşı tavır alınabiliyor. Yaşamsal konularla ilgili istençler dikkate alınmıyor. Ulusal bütünlüğü sağlayan yasalar etkisizleştirilerek, içi boşaltılarak, yeniden yorumlanarak uygulamaya sokuluyor. Kişiye özgü yasa yapılabiliyor. Tarihi geçmişte yaşanmış olan bir takım acı olaylar gündeme getirilerek Türk ulusunu ayrıştıracak, parçalayacak. Bir kesimi diğer bir kesime karşı kışkırtacak olaylar tezgâhlanıyor. Toplum vicdanında derin yaralar açan olaylar zaman aşımına uğratılıyor. Türkiye Cumhuriyeti kuruluş felsefesinin temel taşlarını oluşturan devrim yasaları vesayet rejimi diye tanıtlanıyor. Ülke ve ulus bütünlüğünü sağlayan (Tevhidi Tedrisat Kanunu) Öğretim Birliği Yasası gibi yasalar etkisizleştirilerek etnik ve inanç temelinde ayrışmanın zemini hazırlanıyor.

            Yurttaşlarımız her haber saatinde televizyonları ve gazeteleri açıp okumaya cesaret edemiyor. Sanki işgal edilmiş savaş halinde bir ülkede yaşıyormuşuz gibi insanlar geriliyor. Toplum psikolojisi alt üst olduğundan insanlar birbirleriyle olumlu iletişim kuramıyor. Yurttaşlarımızın coşkuyla, güvenle, isteyerek iş başına getirdiği insanlardan istediği hizmeti alamıyor. Kurumlara karşı güven duygusu yitirildiğinden insanlarda gelecek korkusu yaşanıyor. Çevremizdeki ülkelerde yaşanan iç savaşlar, kargaşalar, işgaller bölge halkının moralini altüst ediyor. Özellikle de Amerikan emperyalizminin bölgede akıttığı kan ülkelerin parçalamasını, mezhep ve ırk ayrımcılığını körüklüyor.

            Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, kuruluş gerekçesi, emperyalizm ve işbirlikçileri tarafından sorgulanıyor. Henüz uluslar arası arenada Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Cumhuriyetini ve Lozan’ı tanımıyor. Tanımıyor; çünkü Büyük Orta Doğu Projesi saat gibi işliyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da Amerika ülkeleri kontrol edeceği ölçüde parçalıyor, kaynaklarına el koyuyor. Kendisiyle işbirliği yapan yönetimleri işbaşına getiriyor, onları destekliyor.

            Yurttaşlarımız sabah kalktığında evin penceresinden gelen temiz havayı içine çekmek, bahçede üzerine kırağı düşmüş, güneşi görünce açan gonca güle bakarak yaşamak istiyor. Bütün insanlar birlik beraberlik içerisinde kardeşçe, kavgasız birlikte üretip, birlikte paylaşmak istiyor. Çocuklarının geleceğinden yarınından emin olmak istiyor. Devlet yönetiminde güler yüzlü, sorun çözen özüne sözüne güvenilir, dürüst, herkesi kucaklayan, yurttaşlar arasında ayrım yapmayan, eşitlikçi, bilgili, uygar çağdaş, üretken, ilerici ve pozitif düşünen adam gibi adamların yönetmesini istiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü model alan onu tanıyan devrimlerini özümsemiş yöneticiler istiyor. Kısaca yurttaşlar kavga değil barış ve huzur istiyor.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA