9 Haziran 2023 Cuma

13:48   VAHAP SEÇER, BÜYÜKŞEHİR`İN ‘İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ`Nİ İNCELEDİ   12:39   ALİ ÖZTUNÇ`TAN DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN`A VİZE SORUSU: "AVRUPA ÜLKELERİNİN TÜRK VATANDAŞLARININ VİZE TALEPLERİNİ GERİ ÇEVİRDİĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALAR DOĞRU MUDUR?"   12:12   TARSUS BELEDİYESİ, TARIM YAŞAM ALANI VE MÜZESİ`Nİ HİZMETE AÇTI   12:07   MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ `HATAY ESNAFLARI VE SANATÇILARIYLA DAYANIŞMA ETKİNLİĞİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR   12:04   GÜRSEL EROL: “TBMM BAŞKANLIK SEÇİMİNDE, LİSTELERİMİZDEN SEÇİLEN DEVA, SAADET VE GELECEK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİNİN PARTİMİZİN ADAYINA OY VERMEYEREK KENDİ ADAYLARINI ÇIKARMALARI BÜYÜK BİR SİYASİ NEZAKETSİZLİKTİR”   11:02   CHP`Lİ AĞBABA`DAN, EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYELERİNİN 15 BİN TL OLMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ   11:01   BERGAMALI BESİCİ: "KURBANLIK FİYATI 8-9 BİN ARASINDA. TABİİ Kİ VATANDAŞA PAHALI GELİYOR"   10:51   AKP 2028 YILINA KADAR ŞEHİR HASTANELERİNİN SAYISINI 36`YA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR… SES ANKARA ŞUBESİ EŞ BAŞKANI YALÇINKAYA: “ŞEHİR HASTANELERİ; PERSONEL EKSİĞİNİ, EKİPMAN EKSİĞİNİ GİDERMİYOR”   10:38   ANKARA EMLAKÇILAR ODASI BAŞKANI AKÇAM: "ENFLASYONUN YÜZDE 40 OLDUĞU ÜLKEDE YÜZDE 25 ARTIŞ, MAL SAHİPLERİNİ TATMİN ETMEDİ. ASGARİ ÜCRETLİNİN EV ALMASI HAYAL ÖTESİ"   10:29   MÜFİT CAN SAÇINTI: ‘PARASIZ YAŞAMANIN SIRRI` İSİMLİ BİR FİLM ÇEKMEK İSTİYORUM. ‘NE ZAMAN ÇEKECEKSİN` DİYORLAR? İNŞALLAH PARAYI BULACAĞIZ FİLMİ ÇEKECEĞİZ”   09:54   MERSİN, MEVSİMLİK ÇİÇEK DİKİMİYLE RENKLENİYOR   07:12   KAHRAMANMARAŞ`IN ANDIRIN İLÇESİNDE 4.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ   22:32   TBMM BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ GÖREVİ GEÇİCİ BAŞKAN DEVLET BAHÇELİ`DEN DEVRALDI…KURTULMUŞ: "SON DERECE RENKLİ, ÇOK SESLİ, ÇEŞİTLİLİĞİ YÜKSEK OLAN BİR PARLAMENTO ORTAYA ÇIKTI"   21:50   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TBMM BAŞKANI SEÇİLEN KURTULMUŞ`U CUMHURBAŞKANLIĞI`NDA KABUL ETTİ   20:06   TBMM`NİN YENİ BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ OLDU   18:46   AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ BAŞKANI CHARLES MİCHEL CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`I ARAYARAK KUTLADI   18:12   ERKAN BAŞ`TAN BAKAN TUNÇ`UN CAN ATALAY AÇIKLAMASINA TEPKİ: “HÜKÜM VARSA, NASIL ADAY OLABİLDİ VE SEÇİLDİ? MİLLETVEKİLİ DEĞİLSE ŞU ANDA YAPILAN SEÇİMDE NASIL TBMM BAŞKANLIĞI`NA ADAY OLABİLİYOR?”   17:41   TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ: "RTÜK, KARARLARIYLA TOPLUMU İKİYE BÖLMEKTEDİR"   17:23   SAHTE CİMER HESABIYLA DOLANDIRILAN BİLECİKLİ MUHTAR UYARDI: "BEN YANDIM VATANDAŞLARIMIZ YANMASIN"   17:06   ARKEOLOGLAR DERNEĞİ YENİ YÖNETİMİNİ BELİRLEDİ: "BİR HAKKIN ELDE EDİLMESİNİ İNSANLIK TARİHİNİ ARAŞTIRAN BİZ ARKEOLOGLAR BİLİYOR OLMALIYIZ”  
 
     
 
 
image

Okunma : 141  Tarih : 31.03.2023  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan KARA

Seçmen Mesajları -6-

SEÇMEN MESAJLARI -6-
  Aşağıdaki yazıyı, 09.04.2019 tarihinde -07 Haziran 2015'te yapılan Genel Seçim sonuçları açıklandıktan sonra yazmış olduğum yazımdan alıntı yaparak da- yazdım.
  Aynı tespitler, günümüz için de geçerli olduğu için -olduğu gibi- tekrar yayınlıyorum.
  7 Haziranda yapılan seçim sonuçlarına benzer bir sonuç da, 1973 seçimlerinden sonra alınmıştı ama büyük bir çoğunluk bunu pek anımsamaz. O zaman 16 yaşında olan ben, 58 (şu anda 62) yaşına geldiğime göre neden anımsanmadığını anlatmak için fazla söze gerek yok sanırım.
  O seçimlerde,  parti amblemi anahtar olan Milli Selamet Partisi (MSP) tam anlamıyla “Hükumet kapısını açacak anahtar” konumundaydı. 
  Ülkemizin CHP ve Adalet Partisi (AP) gibi iki büyük partisi olduğu halde bir araya gelip koalisyon hükumeti kurmaya yanaşmıyordu. Tıpkı günümüzün Adalet ve Kalkınma Partisi ile CHP gibi seçim meydanlarında birbirleri için çok ağır konuşmuşlardı çünkü.
  MHP ve Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) gibi küçük partilerin büyük partilerle anlaşması da hükumet kurmaya yetmiyordu.
  Az önce de belirttiğim gibi MSP, hükumet kapısını açabilecek çilingir konumundaydı. O yüzden, MSP genel başkanı Sayın Necmettin Erbakan için “Anahtarı boynuma takarım/ Ne Sülo’ya, ne Bülent’e bakarım/ Topu ayağıma aldım ya/ İster sağa, ister sola atarım” sözleriyle başlayan beste bile yapılmıştı.
  Daha sonra ne mi oldu?
  MSP, önce CHP ile hükumet kurdu. O hükumet, Kıbrıs Barış Harekatını yapınca “Olası bir erken seçimde milli oyların çoğunluğunu arkasına alarak daha büyük bir güçle meclise gireceğini” düşünerek ülkeyi bir erken seçime zorlamak istedi ama başaramadı. Arkasından aynı parti, AP, MHP ve CGP ile birleşerek “Milliyetçi Cephe” diye adlandırılan hükumetin kurulmasını sağladı.
  7 Haziran seçim sonuçlarına göre bence anahtar konumundaki parti -bu kez- HDP oldu. Her ne kadar “Adalet ve Kalkınma Partisi ile CHP” “Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP” veya “Adalet ve Kalkınma Partisi ile HDP” koalisyonları dile getirilse de yaşama geçirilmesi kolay olacağa benzemiyor.
  Adalet ve Kalkınma Partisi dışındaki tüm partiler, “Tarafsız cumhurbaşkanının alanlarda kalabalıklara, siyasi konuşmalar yapmaması” ve “Adı yolsuzluğa karışmış 4 bakanın Yüce Divan’da hesap vermesi” başta olmak üzere pek çok konuda uzlaşarak oy aldılar çünkü.
  Bana göre seçim sonuçlarını, en iyi okuyan Halkların Demokratik Partisi yetkilileri oldu. 
  Bir yandan Kürt sorununu fazla dillendirmeyerek, diğer yandan hem Başkanlık Sistemine karşı duruşlarını dile getirerek hem de “CHP ile MHP’nin kuracağı azınlık hükumetine destek vereceklerine” değinerek olası bir erken seçimde “Biz, Türkiye partisi olmak ve asgari ücreti arttırmak, çiftçiye ucuz mazot, emekliye ikramiye vermek, seçim barajını düşürmek için kendimiz iktidar olamadık ama elimizden geleni yaptık” diyerek oylarını arttırmanın yolunu açtıklarına inanıyorlar bence. 
  HDP; beğensek de beğenmesek de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmesini içimize sindirsek de sindirmesek de, var olan durumu benimsemekten başka bir yol yok. Bir yandan “Dağdan inip ovada siyaset yapın” veya “Bir bölgenin değil tüm ülkenin partisi olarak gelin” deyip diğer yandan o izlenimi vermeye çalışan bir partinin 80 milletvekili ile meclise girmesini yok sayamazsınız çünkü.
  Bu yüzden ben, MHP yetkililerinin görüşlerine saygı duymakla birlikte; HDP, “Çözüm Süreci ilgili bir dayatmada bulunmadığı sürece CHP ile MHP arasında kurulacak bir azınlık hükumetine destek verecekse buna sırt çevireceklerini belirten söylemleri onaylayamıyorum.
  “Adalet ve Kalkınma Partisi ile koşullarımızı benimserlerse hükumet kurarız. ” şeklindeki söylemlerine destek veren biri olduğum halde yaşama geçirilmesini olanaksız gördüğüm için gülüp geçiyorum.
  Böyle giderse bir erken seçim kaçınılmaz olacak ve daha önce de belirttiğim gibi “O seçimin kaybedeni, ülkeyi yeni bir seçime gitmek zorunda bırakan partiler olacak.”
  Yukarıdaki yazı, 7 Haziran 2015 genel seçim sonuçlarından sonra, yazmış olduğum bir yazımdan alıntılardır.
  Anayasa Değişikliği Referandumunda, 24 Haziran Genel Seçimlerinde ve 31 Mart Yerel Seçimlerinde, haklımızın verdiği mesajlar da, “üç aşağı beş yukarı” aynıdır. O nedenle, aynı mesajları yukarıda paylaştığım için; yazımı, verilen yeni birkaç mesaj daha yazarak bitireceğim.
  7 Haziran’dan sonra yapılan 1 Kasım seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi, tek başına iktidar olsa da, bir süre sonra; MHP ile anlaşıp Cumhurbaşkanlığı Sisteminin önünü açarak ve seçimlere “Cumhur İttifakı” adı altında birlikte girerek, bir bakıma 1970’li yılların Milliyetçi Cephesi gibi bir araya geldiler.
  Bu durum karşısında, muhalefet partileri de “Millet İttifakı” olarak hareket etmeye başlayınca HDP, yeniden kilit parti konumuna geldi.
  24 Haziran seçimlerinde HDP yöneticileri, kilit parti olduklarını yeteri kadar gösteremese de, 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce “Batı’da Cumhur İttifakına kazandırmamak, Doğu’da daha çok belediye başkanlığı kazanmak” diye açıkladıkları kararları, etkili oldu ve birçok belediye başkanlığının, muhalefet partilerine geçmesini sağladı. Ancak o söylemleri, Cumhur İttifakını, iyice kenetleyince, Doğu’da umdukları sayıda belediye başkanlığını kazanamadılar.
  Bu seçimde de seçmenler - HDP yöneticilerine –bir kez daha “Gelin Türkiye partisi olun. Biz de size destek verelim” mesajı vermiştir. Bu mesajı alıp almamak HDP yöneticilerinin işi.
  Bu seçimin başka bir sonucu da; muhalefet partilerini,  FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle işbirliği yapmakla suçlamanın, artık tabanda karşılık bulmadığı olmuştur. Bunda, HDP’nin terörün merkezi olduğunun sık sık dile getirilmesi nedeniyle HDP tabanında kenetlenmeye yol açması da etkili olmuştur.
  Dilerim ve umarım –HDP de dahil -tüm siyasi partilerin yöneticileri, HDP ve HDP seçmeni ile ilgili söylem ve kararlarını bir kez daha gözden geçirir. Gözden geçirmezlerse; birkaç partinin oy kaybetmesi ve merkez sağ bir partinin siyasi yaşamımıza girmesi kaçınılmaz olur.
  Benden söylemesi…
 
 
 

 
 
 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA