20:29   BABACAN: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ, EKONOMİK VE DIŞ POLİTİK MESELELERİ MASAYA YATIRDIĞIMIZ TOPLANTIMIZA EV SAHİPLİĞİ YAPAN SAYIN MERAL AKŞENER BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”   20:14   MANSUR YAVAŞ: “İYİLİK, DAYANIŞMA VE KARDEŞLİK İLE YÖNETİLEN BAŞKENTTE, DEĞİŞİM İŞLEYİŞTE”   19:46   AYLİN NAZLIAKA`NIN SOHBET ETTİĞİ VATANDAŞ: "HUBUBAT YİYE YİYE ÇOLUK ÇOCUK HERKES HUBUBAT KAFALI OLDU”   19:12   ALTI SİYASİ PARTİ LİDERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: “HEDEFİMİZ SADECE YÖNETİM SİSTEMİNİN DEĞİL, TOPYEKÛN HAYATLARIMIZIN DEĞİŞMESİDİR”   18:16   HDP KONGRESİNDE ATILAN SLOGANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI   18:05   PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR, HDP EŞ GENEL BAŞKANLIĞI`NA YENİDEN SEÇİLDİ   17:52   CHP`Lİ MUSTAFA ADIGÜZEL: “BAKAN KASAPOĞLU, GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”   17:41   BASK, TEMMUZ ZAMMINI VE EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİ PROTESTO ETTİ   17:27   NİĞDELİ VATANDAŞLAR BOZUK YOLLARI ÇİÇEK EKEREK PROTESTO ETTİ, BELEDİYE DE ÇUKURLARI ASFALT İLE KAPATTI   17:16   AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE MECLİS ÜYESİNDEN, AKP`Lİ MAMAK BELEDİYE BAŞKANINA: “HALA AKRABA ÇETENİZ KİMİ İSTERSE, BELEDİYEDE O ÇALIŞIYORSA…”   16:37   NİĞDELİ ESNAF: “VATANDAŞIN, ALIM GÜCÜNÜ DOLARA ENDEKSLEDİĞİN ZAMAN YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ARADAKİ FİREYİ, KREDİ KARTIYLA KAPATMAYA ÇALIŞTI. AMA BU AY İTİBARİYLE KREDİ KARTI LİMİTLERİ DE DOLMUŞTUR”   16:29   İBB`DEN BAKAN KURUM`A YANIT: "İBB`Yİ HESABA KATMADAN YAPILAN TÜM İŞLEMLER GERİDE KALMIŞTIR"   16:10   AYLİN NAZLIAKA`YA DERT YANAN VATANDAŞ: "BİR AYAKKABI, BİR PANTOLON ALAMIYORUM ÇOCUĞUMA"   15:58   NİĞDE`DE ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI   15:43   ALTI LİDERİN, BEŞİNCİ BULUŞMASINDAN İLK GÖRÜNTÜLER VE FOTOĞRAFLAR GELDİ   15:32   MİTHAT SANCAR: KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK, ŞEFFAF GÖRÜŞME YAPILMASI HALİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ   15:09   HENDEK`TEKİ HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER ANILDI: “KATLİAMIN BEDELİNİ, BENİM DEVLETİMİN ADALETİ VERMEDİ”   14:31   “LİDERLER BULUŞMASI”NIN BEŞİNCİSİ, İYİ PARTİ GENEL MERKEZİ`NDE BAŞLADI   14:26   AKSARAYLI ESNAF: ZENGİNLERE KAZANDIRMAK YERİNE EN ALT TABAKAYI DA BİRAZ DÜŞÜNSÜNLER   14:26   İYİ PARTİLİ SUNAT: “TÜRK OCAĞI`NIN `İSLAM SEMPOZYUM`U ÇARPITILDI”  
 
     
   

Mersin Büyükşehir’in Mercek Mesleki Eğitim Merkezi’ne Başvurular Devam Ediyor


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’de yapımını tamamladığı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi’ne online başvurular devam ediyor. Daha önce başvuran adayların ön görüşmeye çağırıldığı MERCEK, sınıflar oluşturulduktan sonra yüzlerce kursiyer için kapılarını açacak.

 

Tarih : 6 Mart 2022 Pazar 20:48   Okunma : 611

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’de yapımını tamamladığı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi’ne online başvurular devam ediyor. Daha önce başvuran adayların ön görüşmeye çağırıldığı MERCEK, sınıflar oluşturulduktan sonra yüzlerce kursiyer için kapılarını açacak.

Yenişehir MERCEK’in yanı sıra Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde yer alan MERCEK için de başvurular alınmaya devam ediyor. Adaylar başvurularını Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sayfası ve Teksin uygulaması üzerinden yapabiliyor.

Online başvurularını yapan kursiyer adayların ön görüşmeye çağrıldığı MERCEK’te, görüşmeler tamamlandıktan sonra sınıflar oluşturulacak. Yenişehir MERCEK’in yanı sıra Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde yer alan MERCEK için de başvurular alınmaya devam ediyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından da geçtiğimiz günlerde incelenen Yenişehir MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi, kısa süre içerisinde kapılarını açıp, hizmet vermeye başlayacak.

EĞİTİMLER HALK EĞİTİM MERKEZLERİ’NDEKİ EĞİTMENLER TARAFINDAN VERİLECEK

Öz kaynaklarla kurulan Yenişehir MERCEK’te, girişimcilik, giyim üretim teknolojisi, bilişim ve yabancı dil gibi alanlarda 18 yaş üstü tüm vatandaşlara eğitimler verilecek. Eğitimler en az 2 hafta, en fazla 3 ay olacak. Teknoloji ve Bilişim Atölyesi’nde; 2 ve 3 boyutlu bilgisayar destekli çizim, yapay zekâ uygulamaları, robotik kodlama gibi eğitimler verilirken; Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi’nde de tekstil sektörüne ara eleman yetiştirilmesi konusunda eğitimler düzenlenecek. Eğitimler; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde Halk Eğitim Merkezleri’ndeki eğitmenler tarafından verilecek. Yenişehir MERCEK’te ayrıca Dijital Akademi’nin kurulma çalışmaları da devam ediyor. Dijital Akademi’de kişilere olduğu kadar işletmelerin temsilcilerine de eğitimler verilecek. Burada Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Uzmanlığı ve Büyük Veri Analizi gibi firmaların dijital dönüşümlerini destekleyecek eğitimler sağlanacak.

TIRMIL’DA SANAYİ SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇ DUYDUĞU ARA ELEMANLAR YETİŞTİRİLECEK

Yakın zamanda açılacak olan Tırmıl MERCEK için Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile iş birliği yapıldı. Burada sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesi ve belgelendirilmesi üzerine eğitimler verilecek. Tırmıl’daki eğitimler yaklaşık 1,5 ay içerisinde başlayacak. Burada da ahşap mobilya, metal sac işleme, kaynak ve giyim üretimine yönelik atölyelerde eğitimler verilecek. Tırmıl MERCEK’e BM Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) 5 milyon lira malzeme desteği sağladı.

 “BÜTÜN GENÇLERİMİZİ DAVET EDİYORUZ”

Seçer, MERCEK ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Bu merkezi yeni oluşturduk. Mesleki kurslar vereceğimiz bir meslek edindirme merkezi. Yenişehir'de ilk merkezimizi faaliyete geçirdikten sonra Tırmıl Sanayi’de yine ikinci merkezimizi faaliyete geçireceğiz ve ardından da Halkkent’te açacağız. Orada yaptığımız Toplum Merkezi; o kompleks binada, yine meslek edindirme kurslarımızı hayata geçireceğiz. Burada girişimcilik, bilişim ve giyim konusunda eğitimlerin verildiği ve meslek öğretildiği bir alan yaratacağız. Bütün gençlerimizi, ihtiyaç sahibi gençlerimizi ya da meslek edindirme konusunda kurs almak isteyen gençlerimizi davet ediyoruz” dedi.

“PRATİKTE HER ŞEYİ TECRÜBE ETMELERİNİ AMAÇLIYORUZ”

MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Koordinatörü Cemile Sinem Turan, “MERCEK; ‘Mersin’ ve ‘Gelecek’ üzerinden türettiğimiz, geleceğimiz gençlerimizin eğitimlerine, deneyimlerine, teori bilgilerine, tecrübelerine destek olmak üzere tasarladığımız Mesleki Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezlerimizi temsil etmektedir” dedi.

Yenişehir MERCEK’te Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi’nin bulunduğunu ifade eden Turan, “Burada ara eleman yetiştirmek üzere hem açık iş olarak hem de Mersin tekstil sektöründeki ağırlığı üzerine bir çalışmamız oldu. Onların önce eğitim almalarını, pratikte her şeyi tecrübe etmelerini amaçlıyoruz. Daha sonrasında istihdamlarına da destek olmak üzere gereken çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

YABANCI DİLLER ATÖLYESİ’NDE BİRDEN FAZLA DİL EĞİTİMİ VERİLECEK

Yenişehir MERCEK’te yer alan Bilişim Atölyesi’nin de içeriğinden detaylı bir şekilde söz eden Turan, bu atölyede çağın gerekliliği olan ve özellikle dijitalleşme üzerine yapılan çalışmaları takip edebilmek üzere gençlere destek sağlamak istediklerini belirtti. Turan, “2 ve 3 boyutlu çizim gibi başladığımız eğitim sürecinde Arduino, C Sharp, AutoCAD gibi eğitimler, Android ile programlama gibi yıl boyunca döngüsel olarak devam edeceğimiz eğitimlerimizi kurguladık” dedi.

Yapay zekâ ve girişimcilik üzerine de eğitim vereceklerini ifade eden Turan, “Üreten bir Mersin olması açısından bir girişimcilik eğitimi düzenleyeceğiz. Bir diğer atölyemiz ise Yabancı Diller olacak. Elbette ki İngilizce çok önemli ancak Mersin'in lokasyonundan kaynaklı olarak da Almanca ve Rusça ile başlayacağız. Yıl boyunca çok farklı dil eğitimleri ile devam ediyor olacağız” diye konuştu.

“EN KISA SÜREDE EĞİTİMLERİMİZE BAŞLAMAYI ÖNGÖRÜYORUZ”

Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde hizmet verilecek olan Tırmıl Sanayi Sitesi içerisindeki MERCEK’te ağır sanayiye yönelik eğitimler düzenlenecek. Kayıtların sürdüğünü belirten Turan, en kısa sürede eğitimlere başlayacaklarını aktarırken Halkkent için de çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “En kısa sürede eğitimlerimize başlamayı öngörüyoruz” dedi.

Kurs sonunda kursiyerlere verilecek olan sertifika hakkında da bilgiler veren Turan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokolü anlatarak, “Usta eğiticilerimizi Halk Eğitimler üzerinden sağlıyoruz. Halk Eğitimlerde kursiyerlerimiz başarılı oldukları takdirde iş bulmalarında destek sağlayacak sertifikalarını alıyorlar. Aynı şekilde bir başka belgelendirmede de MYK dediğimiz Mesleki Yeterlilik Belgesi. Bunu da Tırmıl’daki kursiyerlerimiz istediği takdirde uluslararası geçerliliği olan belge üzerine sınavlarına girebilecekler” diye konuştu.

“BİZ BURADAN EN FAZLA FAYDALANMAK İSTEYEN GENÇLERİMİZE ÖNCELİK SAĞLAYACAĞIZ”

Turan, başvuru sonrası ön görüşme sürecini anlatarak, “Bazı kurslarımızda istediğimiz belgeler ve yeterlilikler oluyor. Tabi ki kursa katılım ve devamlılık gözettiğimiz bir şey. Çünkü şu ana kadar taleplerimiz yoğun bir şekilde geliyor ve biz buradan en fazla faydalanmak isteyen gençlerimize öncelik sağlayacağız” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, MERSİN, BÜYÜKŞEHİR, BELEDİYESİ, MERCEK, EĞİTİM, MERKEZİ, YENİŞEHİR

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA