28 Kasım 2022 Pazartesi

15:22   İSTANBUL EMNİYETİ, TAKSİM SALDIRISININ FİRARİ ŞÜPHELİSİ BİLAL HASSAN`IN YPG ÜNİFORMALI FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI   15:13   İMAMOĞLU`NDAN AKP`NİN ‘İSTANBUL BULUŞMASI` DEĞERLENDİRMESİ: "BİR ZAMANLAR YENİKAPI`DA BULUŞMALAR YAPARLARDI. `1-1,5 MİLYON KİŞİ KATILDI` DENİRDİ. ŞİMDİ 25-30 BİN KİŞİLİK BULUŞMAYI ÖVÜYORLAR, NEREDEN NEREYE"   14:56   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU`DAN ALTINDAĞ AÇIKLAMASI: “ANKARA İL BAŞKANLIĞIMIZCA DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR”   14:42   ‘ALTILI MASA`NIN DOKUZUNCU TOPLANTISI, DEMOKRAT PARTİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI   13:39   MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN ‘YOL TRAFİK GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ` YENİLENDİ   13:23   SAĞLIK BAKANLIĞI 42 BİN 500 YENİ PERSONEL ALACAK: EN ÇOK KADRO TIBBİ SEKRETER, HEMŞİRE VE EBELERE   13:23   ŞANLIURFA`DA MISIR HASADI BAŞLADI... ABDULLAH MELİK: "1 KİLOGRAM MISIRIN MALİYETİ YAKLAŞIK OLARAK 5 LİRA 54 KURUŞTUR, MISIRIN 7 LİRA 74 KURUŞA SATILMASI GEREKİYOR Kİ ÜRETİCİ KAR EDEBİLSİN"   13:19   MEZİTLİLİ ÇOCUKLAR SANDIK TECRÜBESİ YAŞADI    13:06   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİNDE BİNLERCE SANATSEVERİ AĞIRLADI   13:04   ERDOĞAN: ÜLKEMİZLE BİRLİKTE SURİYE VE IRAK`IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE TEHDİT OLUŞTURAN BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KÖKÜNÜ KAZIMAKTA KARARLIYIZ   12:53   AHMET KAYA, KAPATILAN MADEN ORTAOKULU`NU İNCELEDİ: "KÖY HALKININ TEK RİCALARI VAR, OKULLARININ AÇILMASI"   12:31   TERÖR ÖRGÜTÜ DHKP-C`NİN TÜRKİYE SORUMLUSU GÜLTEN MATUR İSTANBUL`DA YAKALANDI   12:30   ALTILI MASA “ŞİMDİ DEMOKRASİ ZAMANI” TANITIM FİLMİ: “BİZ HEP BİRİZ AMA ASLA BİR KİŞİ DEĞİLİZ”   12:29   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... SERAP YAZICI: “HAZIRLADIĞIMIZ ÖNERİ, ANAYASA TARİHİMİZDE İLK DEFA SAVUNMA MAKAMINI ANAYASAL BİR STATÜYE KAVUŞTURMUŞTUR”   12:29   İŞTE ALTI SİYASİ PARTİNİN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ`NİN TAM METNİ   12:20   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... BÜLENT KAYA: "YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖZGÜR VE ÇOĞULCU BİR SİSTEM OLUŞTURARAK BİLİMSEL ÖZERKLİĞİN YANINDA, MALİ ÖZERKLİĞİ DE ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALACAĞIZ"   12:17   ALTILI MASA`NIN ANAYASA ÖNERİSİ AÇIKLANIYOR... DP`Lİ YÜCEL: “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİNİN HAYATA GEÇMESİYLE BİRLİKTE, YÜRÜTMENİN HER KADEMESİNDEN 4 SENEDİR HER GÜN DUYDUĞUMUZ ‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA` KLİŞESİNİ ARTIK DUYMAYACAĞIZ”   12:08   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... UĞUR POYRAZ: "SİYASİ PARTİLER HAKKINDA YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISININ KAPATMA DAVASI AÇABİLMESİNİ TBMM`NİN İZNİNE BAĞLIYORUZ"   12:04   ALTILI MASA 156 SAYFALIK ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLADI   12:02   ALTILI MASA ANAYASA ÖNERİSİNİ AÇIKLIYOR... MUHARREM ERKEK: "TEK ADAM SİSTEMİNİ SONA ERDİRMEYİ, HUKUK DEVLETİ VE KUVVETLER AYRILIĞINA DAYANAN YENİ BİR SİSTEME GEÇMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ"  
 
     
   

Ningbo Heyetinden Başkan Seçer’e Nezaket Ziyareti


Çin’in Ningbo kentinden gelenNingboHalk Siyasi Danışma Konseyi Başkanı YuWeinian ve beraberindeki heyet Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti.

 

Tarih : 20 Nisan 2019 Cumartesi 16:34   Okunma : 1446

Çin’in Zhejiang Eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan ve Çin’in en büyük liman kentlerinden biri olan Ningbo’dan gelen heyet, Başkan Seçer’e hem yeni görevinde başarılar dilemek hem de Mersin ve Ningbo şehirleri arasında ticari ilişkileri geliştirmek adına işbirliği önerisinde bulunduğu bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Ningbo Halk Siyasi Danışma Konseyi Başkanı YuWeinian başkanlığında gelen heyette, CPPCC- Ningbo Önerge Kurulu Direktörü ChenZhengfei,  CPPCC- Ningbo Eğitim, Bilim ve Spor Komitesi DirektörüZhaoHuifeng, Ningbo Edebiyat ve Sanat Çevreleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ShiXiaofeng, Ningbo Dışişleri Mütercim ve Tercümanlık Merkezi Direktörü Ye Kejun ve Ningbo Serbest Ticaret Bölgesi Ticaret İşbirliği Bürosu Direktör Yardımcısı Wu Bin de yerini aldı.

Başkan Seçer,“Ningbo kenti ile her türlü işbirliğine hazırız”

Ningbo heyetini makamında konuk eden ve Mersin ve Ningbo şehrinin ortak noktaları olduğunu,  karşılıklı etkileşim halinde oldukları taktirde ekonomi, bilim, sanat, eğitim ve kültür alanlarında birbirlerine olumlu katkılar sağlayabileceklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  “Her iki şehirde liman kenti. İhracatta önemli bir potansiyele sahip. Ningbo ile ortak noktalarımız çok fazla. Biliyorsunuz liman özel bir şirkette ama liman ilişkilerinde üzerimize düşen görev ne ise onu yerine getirmek isteriz. Yeter ki ilişkilerimiz gelişsin. Eğitim konusunda ortak noktalarımız var. Biz eğitimi önemseyen bir toplumuz. Eğitim konusunda da iş birliğine açığız. Üniversiteler arası diyalogun gelişmesi gerekiyor. Üniversitelerimiz aralarında yapacakları protokollerle birbirleri ile öğrenci alışverişi yapabilirler. Kültür ve sanat konusunda da benzeşiyoruz. Bu topraklar çok kadim ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklar. Özellikle turizm alanında çok imkânlarımız var. Onların en başında tarihi ören yerlerimiz geliyor. Turizm konusunda da iş birliğine açığız” dedi.

Ekonomi konusunda Mersin’in önemli potansiyelleri olduğunu belirterek, misafirlerle yatırımlar konusunda fikir alışverişinde bulunan Başkan Seçer, “Mersin’in birçok alanda yatırım potansiyeli var. Bu önemli bir özellik ve her şehir de bunu göremezsiniz. Fakat biz istediğimiz ekonomik büyüklüğe henüz erişemedik. Çok daha iyi noktalara gelebiliriz.Sanayimiz oldukça iyi noktada. Tarım topraklarımız son derece verimli. Değerli ürünler yetiştiriyoruz. Turizm açısından bölge olarak çok iyiyiz ama yeterli devlet yatırımı alamadığımız için turizm konusunda istediğimiz noktalarda değiliz. Transit ticaretin getirdiği taşımacılık sektörü de önemli. Sizin de gördüğünüz gibi Mersin birçok alanda potansiyeli olan zengin bir kent. Ama bu potansiyel yeterince açığa çıkartılamıyor. Kamu yatırımları elbette önemli ama biz özel sektör yatırımlarını da önemsiyoruz. Mersin’in dışında ister Türkiye içerisinde olsun ister dünyanın diğer ülkelerinde yatırımcılara kapımız ardına kadar açık” şeklinde konuştu.

“Çinli yatırımcılar Mersin’e yatırım yapabilir”

Vatandaşlara, yatırımcı bir belediye başkanı olacağının sözünü verdiğini ve bu noktada Çin ile yatırım ilişkileri içerisinde olabileceklerini ifade eden Başkan Seçer,“Çinli yatırımcılarımızda istedikleri takdirde Mersin’de turizm, tarım, sanayi ve teknoloji gibi farklı alanlarda yatırımları yapabilirler.  Her türlü iş birliğine hazırım. Her şeyin bir başlangıcı vardır. Bu ziyarette bizim sizinle olan ilişkilerimizin başlangıcı olsun. Kendileri ile iletişim halinde olacağız. Önümüzdeki süreçte yine bir arada olma imkânımız olur”ifadelerine yer verdi.

Mersin’de yatırım yapmak isteyen Çinli iş adamlarına heyet aracılığı ile seslenen Başkan Seçer, “Mersin’de yatırım yapmak isteyen Çinli yatırımcılara da bir mesaj göndermek istiyorum. Mersin’e gelsinler. Burada onların yatırım yapmaları konusunda her türlü destek olacak bir belediye başkanı var. Yasalarımıza uygun, daha çok üretimi bize istihdam yaratacak alanları kapsayan tüm yatırımlar için biz belediye olarak her türlü yerel bürokratik engelleri ortadan kaldırmaya hazırız. Özellikle Çin’i de önemsiyoruz. Dünya ekonomisindeki yeri ve gücü tartışılmaz. Çalışan, üreten bir millet. Çok saygı duyuyorum. Çünkü çalışan, üreten, barışsever insanı seviyorum. Bu sebeple de Çinlileri seviyorum” diye belirtti.

YuWeinian, “İki şehrin liman ilişkilerini geliştirmeliyiz”

Başkan Seçer’i seçimlerden zaferle çıktığı için kutlayan Ningbo Halk Siyasi Danışma Konseyi Başkanı YuWeinian, Başkan Seçer’e bir de teşekkür mektubu verdi. Mersin’e ilk kez geldiklerini ve oldukça beğendiklerini sözlerine ekleyen Weinian,“Türkiye’ye ilk defa geliyoruz. Mersin’e de ilk defa geliyoruz. Mersin oldukça güzel bir şehir. Ningbo da aynı Mersin gibi bir liman kenti. Çin için oldukça önemli. Mersin ile aynı özellikleri gösteriyor.  Ningbo limanından birçok ülkeye ihracat yapılıyor. Türkiye limanları ile Ningbo limanı arasında da bir ticaret trafiği oluyor. Ningbo da bir sanayi kenti. Her makine, yedek parça, tekstil ürünü gibi birçok ürün bu limandan giriş yapıyor. Dolayısıyla ülkemiz için yeri çok önemli. Çin hükümetini temsilen buraya geldik. Birkaç tane teklifimiz var. Birincisi iki şehrin liman ilişkilerini geliştirmeliyiz. Ningbo limanının dairesi çok geniş. Mersin ve Ningbo’nun ortak noktası ülkelerinin en güçlü limanlarına sahip olmaları. Lima ilişkilerimizi geliştirirsek iki şehrin ekonomisi için çok faydalı olur” dedi.

Her yıl Ningbo limanında bir fuar organizasyonu düzenlediklerinin bilgisini paylaşarak Başkan Seçer’iNingbo’ya davet eden Weinian, “Biz her yıl limanımızda organizasyonlar düzenliyoruz. Bu organizasyonlara katılabilirsiniz. Biz bu noktalarda her türlü yardıma ve işbirliğine hazırız. e sizinde bu etkinliklerimize katılmanızı çok isterim. İkincisi öğrenci değişimleri gerçekleştirerek eğitim alanında ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Bizim şehrimiz köklü tarihe sahip bir şehir. Bu noktada kültür, sanat alanında organizasyonlar düzenleyerek etkileşim halinde olabiliriz. Dostluk ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Mersin’in önemli tarım ürünlerini Çin’e göndererek ekonomik ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Ningbo’ya döndüğümüzde de bu ilişkileri geliştirmek için gerekli yerlerle görüşeceğiz. İlk defa geliyoruz ama karşılıklı ziyaretlerimiz sürsün isteriz”diyeifade etti.

Ziyaret sonunda Ningbo Heyeti Başkan Seçer’e Çin’den getirdikleri hediyeleri taktim ettiler. Başkan Seçer’de nazik ziyaretlerinden dolayı heyete teşekkür ederek, üzerinde Türk motiflerinin yer aldığı çini tablo hediye etti.

 

Paylaş :
Etiketler :  VAHAP SEÇER, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YEREL SEÇİMLER, CHP, ÇİN, NİNGBO

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 
 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA